Hitreje do državne štipendije

Z novelo zakona o pravicah iz javnih sredstev želi država poenostaviti postopke in hitreje reševati vloge za socialne pravice, zlasti za državne štipendije.

Kranj – Vlada je na zadnji seji sprejela novelo zakona o uveljavljanju pravic iz javnih sredstev in jo pošilja državnemu zboru v obravnavo po nujnem postopku. Od 1. avgusta dalje bi namreč morali zagotovili hitrejše reševanje vlog o pravicah iz javnih sredstev, predvsem o pravici do državne štipendije, in s tem posledično zmanjšali zaostanke pri reševanju vlog za letne pravice v avgustu in septembru. Z novelo se bo postopek poenostavil, večja bo tudi avtomatizacija postopkov uveljavljanja pravic, predvsem pravice do državne štipendije.  Ker se fiktivna denarna socialna pomoč ne bo vštela v državno štipendijo, se bo povečala višina državne štipendije  oziroma povečal se bo krog upravičencev, ki sedaj zaradi fiktivne denarne socialne pomoči do državne štipendije niso bili upravičeni.

Avgusta letos poteče približno 113 tisoč vlog oziroma 173.254 pravic iz javnih sredstev, o podaljšanju bodo morali centri za socialno delo odločiti po uradni dolžnosti. Ministrstvo za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti že od marca intenzivno pripravlja analize in sodeluje s CSD ji z namenom, da se zagotovi ustrezna organizacija dela na CSD, da bi zagotovili reševanje vlog v zakonskem roku. Obenem delajo tudi na avtomatizaciji postopkov, s čimer želijo poenostaviti postopek in razbremeniti strokovne delavce na CSD »ročnega« odločanja, kjer to zakonodaja omogoča. Ob tem na ministrstvu ugotavljajo, da je postopek avtomatizacije zelo obremenjen s pravilom vrstnega reda uveljavljanja pravic iz javnih sredstev, po katerem mora oseba, če želi uveljaviti državno štipendijo, najprej uveljaviti otroški dodatek, nato denarno socialno pomoč, potem varstveni dodatek. Če teh pravic ne uveljavi, mora CSD fiktivno izvesti izračun pravice, da ugotovi ali bi oseba bila upravičena do katere od navedenih pravic. In če bi bila, šteje to fiktivno pravico kot dohodek, ki naj bi ga oseba prejemala.