Svetniki o varstvu zraka

Poročilo o izvajanju programa varstva zraka v občini Škofja Loka je na občinskem svetu sprožilo živahno razpravo, sprejeli so tudi več sklepov, med drugim o izvajanju meritev po referenčni metodi. Državno agencijo za okolje pa pozivajo k vzpostavitvi trajnih meritev emisij v zrak v podjetju Knauf Insulation.

Škofja Loka – Program varstva okolja za zrak je bil sprejet leta 2014, o njem občinskim svetnikom stalno poročajo, Tatjana Bernik z občinskega oddelka za okolje pa je svetnikom povedala, da bodo do konca programskega obdobja revidirali kazalnike, po katerih merijo stanje zraka. V občini so na podlagi podatkov Agencije RS za okolje pozvali podjetja, ki so viri onesnaževanja na območju občine, da poročajo o obratovalnem monitoringu, sestavljen je tudi kataster onesnaževalcev. Večina podjetij pošilja poročila o onesnaževanju, nekatera pa kljub zakonski obveznosti pozive občine prezrejo. Kot je dejala Bernikova, bodo ta podjetja znova pozvali k poročanju, v primeru neodzivnosti bodo o tem obvestili pristojno inšpekcijo.

Lani ni bilo ugotovljenega čezmernega onesnaženja z emisijami v zrak, čeprav pa so bile količine emisij višje kot prejšnje leto, nižje so le emisije žveplovih oksidov in bakra. Najpomembnejši vir emisij v zrak je podjetje Knauf Insulation, ki je od 2012 do 2017 znižalo emisije onesnaževal, razen fluora in anorganskih spojih klora, lani pa so bile emisije znova višje, je zapisano v poročilu ob pojasnilu, da je povečanje posledica razlike v obratovalnih urah za leto 2017 in 2018. Spremljajo tudi emisije snovi v vodo in javno kanalizacijo, kjer ni bilo ugotovljenega čezmernega onesnaževanja, in emisije hrupa v okolju, kjer so lani zaznali en sam vir. Sicer pa v občini na petih merilnih mestih od lani merijo kakovost zunanjega zraka, in sicer prašne delce, dušikove okside, ogljikov monoksid in ozon. Kriterij za ocenjevanje onesnaženosti je 24-urno povprečje izmerjenih vrednosti. Vsi parametri onesnaževanja so pod mejnimi vrednostmi, na nobeni od merilnih postaj tudi ni bilo več kot 35 preseženih povprečnih dnevnih vrednosti za delce PM10. Največje število preseženih dni je bilo v Frankovem naselju, 17, v Virmašah 7 dni in pet na avtobusni postaji v Škofji Loki. Najvišje vrednosti dušikovih oksidov in ozona pa so izmerili na Godešiču. Na tem merilnem mestu so konec leta 2018 začeli izvajati meritve koncentracije PM10 po referenčni metodi, merili bodo do konca leta in takrat lahko pričakujejo poročilo.

Odbor za urejanje prostora, varstvo okolja in prenovo je poročilo pretresel pred sejo občinskega sveta in predlagal pet sklepov. Sklenili so, naj občina poskrbi za kemijske analize izvora prašnih delcev. V Frankovem naselju naj takoj začne izvajati meritev prašnih delcev PM10 po referenčni metodi (v razpravi so svetniki menili, da je ta zanesljivejša od indikativne), čim prej pa tudi v Virmašah. Občina naj tudi pozove Knauf Insulation, da podrobneje pojasni vzroke povišanja emisij v zrak, med njimi tudi amonijak, fenol in formaldehid. Na podlagi podatkov iz poročila o masnem in koncentracijske onesnaževanju za leto 2018 pa bo občina pozvala državno agencijo za okolje k vzpostavitvi trajnih meritev emisij snovi v zrak v podjetju Knauf Insulation. V razpravi so poudarili tudi potrebo, da k oddaji poročil pozovejo tudi nova podjetja. Na vprašanje o subvenciji Eko sklada, ki jo posameznikom namenja za spremembo kurišč, pa so svetniki slišali, da so te višje v občinah, ki so zaradi pogostega prekoračevanja mejnih vrednosti izpustov prepoznane kot degradirane in imajo zaradi tega sprejete odloke o varstvu zraka. Občina Škofja Loka ni med njimi.