Kipar Mik Simčič ob marmornatem portretu papeža Frančiška

Kip s papeževim blagoslovom

Slovenski slikar in kipar Mik Simčič je s posebnim dovoljenjem papeža Frančiška izdelal sedem njegovih kiparskih portretov. Za zadnjega iz kararskega marmorja so podstavek izdelali hotaveljski kamnoseki.

Ljubljana – Štiri leta je slovenski slikar in kipar Mik Simčič v tajnosti, skrit pred javnostjo, najprej risal in skiciral portrete papeža Frančiška, nato pa jih je šest ulil v bron, sedmega pa je izklesal iz kararskega marmorja, iz materiala, ki ne dopušča kiparjevih napak in iz katerega je Michelangelo izklesal Davida. Tako je nastala portretna serija Sedem neskončnih trenutkov papeža Frančiška.

Pot od ideje do končnega izdelka ni bila enostavna. Ko je umetnik Mik Simčič zamisel o portretiranju papeža Frančiška omenil kardinalu dr. Francu Rodetu, ga je ta podučil, da se mora zgoditi čudež, saj je papež nasprotnik lastnega poveličevanja in je celo ukazal odstranitev svojega kipa iz stolnice v Buenos Airesu, kjer je deloval kot nadškof. Umetnik, za vsakega od njih je upodobitev svetovne osebnosti velik izziv, je vseeno upal, skiciral in risal ter osnutke poslal kardinalu Rodetu s prošnjo, naj ta z njimi seznani papeža. Kardinal Rode jih je sprva nameraval zavreči, nato pa jih je vseeno posredoval papežu in sledil je presenetljiv odgovor: umetnik naj kar začne z delom. Mik Simčič je nato papežu osebno izročil skice za portrete, ta pa ga je leta 2016 povabil na zasebno jutranjo molitev v svoje stanovanje. Umetnikova želja je bila, da bi bil marmornati kip postavljen v Vatikanu, preostalih šest pa v šestih bazilikah po svetu.

Kiparski portreti papeža Frančiška, doslej največja serija portretov še živečega papeža v zgodovini, so bili v sredo, 12. junija, predstavljeni v stolni cerkvi svetega Nikolaja v Ljubljani. Osrednji portret iz belega kararskega marmorja, dvignjen na podstavku iz dvobarvnega hotaveljskega marmorja, je blagoslovil ljubljanski nadškof metropolit Stanislav Zore. Skoraj tono težko umetnino bodo konec meseca peljali v Vatikan in jo postavili v bližini papeževega stanovanja, drugih šest pa bo šlo na pot kasneje. Prevoz do Vatikana bo opravilo podjetje Marmor s Hotavelj, za katero je po besedah direktorja Branka Selaka sodelovanje v tem projektu veliko priznanje.