Matej Planko in Matjaž Šerkezi, generalni sekretar in strokovni sodelavec Planinske zveze Slovenije / Foto: Manca Čujež

V dolini poletje, v gorah zima

Čeprav je v dolini že pravo poletje, so v visokogorju razmere še vedno zimske, zato je treba pred obiskom gora dvakrat premisliti o izbiri cilja, preveriti razmere, se skrbno pripraviti na turo in izbrati primerno opremo, opozarjajo na Planinski zvezi Slovenije.

Kranj – »V gorah je trenutno še vedno zima, sneg pokriva posamezne planinske poti in predvidevamo, da se bo obdržal še pozno v avgust. Sneg je trd in zbit, čez dan se zmehča, ponoči pa ponovno zmrzne. Takšne snežne zaplate je mogoče prečiti le z ustrezno opremo, to so visoki planinski čevlji, cepin in dereze, na glavo pa sodi čelada, ki je obvezna tudi povsod, kjer poti potekajo pod stenami, saj je skala po dolgi zimi krušljiva. Grožnjo za zdrs predstavlja tudi tanek led, ki se ustvari na koncu snežišča in je – pomešan z blatom in peskom – skoraj neviden. Ko s čevlji stopimo na ledeno zaplato, in če se pod našo težo ne zlomi, lahko zdrsnemo in se poškodujemo. Zaradi taljenja snega ob skalah oz. balvanih nastajajo robne zevi ali samo luknje, ki so zgoraj še vedno pokrite s snegom. Za planince to predstavlja nevidno past, ki se ob obremenitvi podre in pademo vanjo, pri čemer si lahko poškodujemo noge ali se udarimo v glavo,« je trenutne razmere in pasti v gorah opisal strokovni sodelavec PZS in alpinistični inštruktor Kamničan Matjaž Šerkezi, ki je kot gorski reševalec te dni veliko v akciji. Opozarja, da je treba pred obiskom gora dvakrat premisliti o izbiri cilja in skrbno preveriti razmere. »Svetujemo, da se planinci pred odhodom na turo pri oskrbnikih planinskih koč pozanimajo o razmerah na poti in turo prilagodijo razmeram in osebnim izkušnjam. Če pridejo do zaplate snega, ki pokriva planinsko pot, in s sabo nimajo vse potrebne opreme za prečenje snežišča, naj se obrnejo. Prav tako odsvetujemo vožnjo, dričanje po snegu, saj lahko kaj hitro izgubimo nadzor nad hitrostjo in se ne moremo več ustaviti. Čeprav so temperature v dolini povsem poletne, so jutra in večeri v gorah hladni, presenetijo pa nas lahko že nevihte, ki jih spremljajo strele,« je še opozoril Šerkezi.

Na nedavni novinarski konferenci pred poletno planinsko sezono je predstavil tudi, kaj vse sodi v planinski nahrbtnik: prva pomoč, nekaj hrane in pijače za rezervo, zaščita pred soncem, čelna svetilka, mobilni telefon s polno baterijo, osebni dokument, topla oblačila ter kapa in rokavice, saj se lahko v gorskem svetu vreme zelo hitro spremeni, poleg tega pa še alufolija oziroma velika črna ali bivak vreča za zaščito pred podhladitvijo in tudi planinski zemljevid.

Poudaril je še, da je treba turo prilagoditi izkušnjam in sposobnostim najšibkejšega člana skupine, saj lahko objave v medijih in na družbenih omrežjih neposredno in nenamerno vabijo bralce h gibanju po težjem terenu, kar je nevarno in vzrok za številne gorske nesreče, ki jih je bilo letos že 196, 16 posameznikov je izgubilo življenje. V primeru nesreče vedno pokličemo številko 112.

Pozanimati se je treba tudi o poti in njenem stanju, saj so zaradi podaljšane zime določeni deli planinskih poti lahko tudi poškodovani. Nižje ležeče koče in koče v sredogorju so večinoma že odprte, tiste v visokogorju pa se bodo zaradi snega ponekod odprle pozneje, a od 15. junija do konca meseca bodo vse odprle svoja vrata.