Na zmagovalnem odru: prvi Tobias Steinhauser, drugi Srečko Glivar in tretji Bogdan Ravbar

Četrt stoletja od vršiške etape dirke Po Sloveniji

Leta 1994 je bila na sporedu osma etapa kolesarske dirke Po Sloveniji z etapnim ciljem na vrhu prelaza Vršič.

Pisalo se je leto 1994. V soboto, 14. maja, je bila na sporedu osma etapa kolesarske dirke Po Sloveniji, ki je v samostojni Sloveniji nasledila dirko Alpe Adria. Leto poprej je bila prvič na sporedu. Tokrat pa prvič z etapnim ciljem na 1611 metrov visokem gorskem prelazu Vršič, katerega klanci so bili že v prejšnjih letih trd oreh tudi za slavna imena svetovnega kolesarstva. Leta 1969 se je na primer tod potil slavni Nizozemec Joop Zoetemelk ...

Med gledalci na Vršiču sem se tisto soboto pred 25 leti znašel, ker sem želel posneti fotografijo na temo kolesarstva, ki sem jo potreboval za knjigo o Sloveniji, pa se mi je zdela vršiška scena s kuliso Julijskih Alp najprimernejša. Vendar pa se je od Julijcev tisto soboto videlo le bližnje skalovje Prisanka in Mojstrovke, kajti Vršič ni nič kaj prijazno sprejel že dodobra zdelanih kolesarjev, ki so se po startu v Novi Gorici skozi idilično Trento v zadnjih klancih pred ciljem spopadali še z meglo, dežjem in mrazom.

Ob dejstvu, da navdušenje nad slovenskimi uspehi v kolesarstvu v zadnjih letih dosega vrelišče, sem se spomnil, da imam nekje še neobjavljene diaposnetke s tistega vršiškega cilja – in sem jih potegnil iz naftalina. Če nič drugega, so v tem času pridobili zanimivost in pričajo o tem, da smo tudi tedaj imeli izvrstne kolesarje.

Vsem okoliščinam navkljub, da niti ne omenjam 25 serpentin od vasi Soča do prelaza, pa Tobias Steinhauser iz nemške ekipe RSV Histor, ki je prvi prikolesaril skozi cilj, ni bil videti preveč izmučen. Ob bučnih pozdravih gledalcev sta kako minuto za njim drug za drugim pripeljala Slovenca Srečko Glivar in Bogdan Ravbar, oba iz novomeške Krke. Glivar je v tistem obdobju veljal za najboljšega slovenskega gorskega kolesarja. Sicer je cela dirka Po Sloveniji dobila priokus medsebojnega rivalstva slovenskih kolesarskih klubov, kar je na koncu tudi odpihnilo zmago kateremu od slovenskih kolesarjev. Tudi tokrat se je pokazalo, da se na Vršiču odloča o končnem zmagovalcu dirke, ki se je končala naslednji dan, in na zmagovalni oder je tudi v skupnem seštevku stopil Nemec Steinhauser, na drugo mesto se je uvrstil Boris Premužič iz KD Rog, sicer zmagovalec dirke leto poprej, tretji pa je bil Sandi Papež iz Krke, sicer eden najuspešnejših slovenskih kolesarjev v tistem času.