O pokojnem dr. Petru Venclju so pripovedovali (od leve): Vlasta Sagadin, Jurij Paljk, Rudi Merljak, Lojze Peterle, Jože Osterc in pater Silvo Šinkovec.

Spomini na Petra Venclja

Ob osemdeseti obletnici rojstva so o pokojnem profesorju, politiku, vitezu Malteškega reda, poštenjaku, zavednem Slovencu in častnem občanu Kranja pripovedovali njegovi sodelavci in prijatelji.

Kranj – Dr. Peter Vencelj, Kranjčan, sicer rojen v Stražišču, bi bil 28. maja letos star osemdeset let. Vendar te življenjske postaje doktor fizike in upokojeni redni profesor Univerze v Ljubljani ni dočakal. Nepričakovano je umrl na novega leta dan leta 2017. In ob tem življenjskem jubileju je njegova družina preteklo soboto s pomočjo prijateljev in sodelavcev organizirala srečanje, ki se je začelo s spomini na pokojnega Petra in slovesno mašo z malteškimi vitezi v kranjski župnijski cerkvi svetega Kancijana.

O spominih na pokojnega dr. Petra Venclja in na sodelovanje in prijateljevanje z njim so pripovedovali pater Silvo Šinkovec in Marija Žabjek, ki sta z njim sodelovala v Društvu katoliških izobražencev, dr. Jože Osterc, član Malteškega viteškega reda, Lojze Peterle, ki je v svoji osamosvojitveni vladi Petra izbral za šolskega ministra, Rudi Merljak, Vencljev sodelavec v Uradu za Slovence v zamejstvu in po svetu, časnikar Jurij Paljk iz Gorice, in Vlasta Sagadin, dolgoletna Petrova sodelavka in pobudnica, da mu je bil leta 2015 podeljen naziv častnega občana. Spomine na Petra so obujali Milan Sagadin, ko je kot študent avtostopar prisedal v Petrov avto in se peljal z njim v Ljubljano, župnik Janez Ambrožič, sošolec s kranjske Gimnazije, pater dr. Metod Benedik, Petrov vrstnik iz Stražišča, s katerim sta skupaj ministrirala, Cveto Uršič iz Slovenske karitas in nekdanji kranjski župnik in dekan Stanislav Zidar.

Besede o dr. Petru Venclju so bile izbrane, globoko pozitivne. Kot minister in tudi sam profesor je bil prepričan, da imamo šolo za to, da oblikuje človeka, razvija njegovo osebnost in ga vzgaja za aktivnega in odgovornega državljana. Zagovarjal je soodgovornost staršev za šolo, njeno pluralnost z vključevanjem zasebnega šolstva in pomen vseživljenjskega učenja. Zaradi uvajanja mature je doživljal množične proteste in javni linč. Država naj brez vmešavanja politike zagotavlja pogoje za delovanje šol in avtonomno delo učiteljev, je trdil. Dr. Peter Vencelj si je upal lotiti se urejevanja razmer v viteškem redu in prispeval, da je postala slovenska veja samostojna. Lojze Peterle ga je opisal kot preudarnega in odločnega ministra, ki je prevzel vodenje enega od najzahtevnejših resorjev v njegovi vladi, čeprav so se nekateri v takratni vladi imeli za bolj pomembne. Poudarjana je bila njegova srčna skrb za Slovence po svetu. Do nikogar ni bil maščevalen in v tem je bil primer resničnega kristjana, je povedal Rudi Merljak. Jurij Paljk pa je dodal, da je bil kristjan v dejanjih, in ne v sedenju v prvih klopeh v cerkvi. Bil je optimist in vsestransko razgledan človek in ponosen Kranjčan, pa je o dr. Petru Venclju kot učitelju, ministru in sodelavcu pri vodenju župnije povedala Vlasta Sagadin.