Obglavljena Rdeča armada

Po prekinitvi prijateljevanja med Hitlerjem in Stalinom oziroma napadu Nemčije na Sovjetsko zvezo je bila Rdeča armada presenetljivo neučinkovita. Zahodni zavezniki so bili začudeni nad njeno nesposobnostjo. Vzrok je tičal v političnih čistkah, ki so se v armadi začele že leta 1935.

Dne 11. junija leta 1937 je Sovjetska zveza objavila spisek obsojenih visokih častnikov na skrivnem procesu. Šlo je za začetek čistk v vojski, ki so pripeljale do tega, da je bila Rdeča armada na začetku druge svetovne vojne brez visokega poveljujočega kadra. Politične čistke so se v Sovjetski zvezi sicer začele že leta 1935, ko so se začeli sodni procesi, na katerih so izrekali smrtne kazni in pošiljali ljudi v Sibirijo. Maja so ustanovili posebno komisijo za uničevanje »ljudskih sovražnikov«, ki je zaprla več kot sto tisoč ljudi.

Sredi avgusta 1936 je bil velik javni proces proti 16 članom »trockistično-zinovjevskega centra«. Zinovjev, Kamenev in drugi stari revolucionarji so bili obtoženi, da so povezani s Trockim in nemškim gestapom, da so umorili Kirova in pripravljali atentat na Stalina. Pred sodiščem so priznali vse zločine in bili avgusta 1936 usmrčeni. Dne 11. junija so aretirali tudi enega najboljših poveljnikov sovjetske vojske maršala Tuhačevskega in še sedem generalov. Sojenje je bilo tajno. Obtoženi so bili sodelovanja z Nemčijo in Japonsko ter vsi usmrčeni.

Zgodovinarji pravijo, da je šlo za genialno potezo nemške obveščevalne službe. Češkoslovaškemu predsedniku Benešu je namreč podtaknila nekaj zaupnih, prirejenih dokumentov, ki jih je takoj poslal v Moskvo. Ti dokumenti so postali glavno obremenilno gradivo poti Tuhačevskemu.

Proces proti Tuhačevskemu je sprožil celo vrsto drugih aretacij visokih častnikov. Kmalu je bila za zapahi četrtina sovjetskih oficirjev. Nekaj tisoč so jih ustrelili. Tako je Sovjetska zveza dočakala drugo svetovno vojno skoraj brez oficirjev. Rdeča armada je bila obglavljena, napako pa je plačala s sto tisoč življenji vojakov.

Anekdote slavnih

Ruski pesnik Aleksander Sergejevič Puškin je bil leta 1824 zaradi nekega postopka odpuščen iz državne službe in pregnan na deželo. Ko je v tistih dneh srečal nekega znanca, mu je rekel: »Nekam slab si videti! Bolj bi moral poskrbeti zase! Vidiš, jaz odhajam sedaj na deželo, kjer bom živel v miru in samoti.« – »Ti je to predpisal zdravnik,« je vprašal znanec. – Puškinov odgovor je bil kratek: »Ne. Car.«

Ko je bil ruski car Peter Veliki na Nizozemskem, je videl dvorjana, ki je vsak dan nosil drugo obleko. Stvar je komentiral z besedami: »Vidi se, da tisti gospod ni zadovoljen s svojim krojačem.«

Smeh ni greh

Lepa nudistka izbira sadje pri prodajalcu. Prodajalec ne more in ne more odvrniti oči od nje. Nudistki postane nerodno: »Mar doslej še nikoli niste videli gole ženske?« »Že, že. Ne gledam vas zato, ampak ker me zanima, od kod boste potegnili denar.«

»Kako si se zdravil, ko si imel prehlad?« – »Kupil sem liter ruma, se ulegel v posteljo, ga postavil na nočno omarico in čez eno uro ga ni bilo več.« – »Prehlada?« – »Ne, ruma.«

Po prvi skupni noči dekle zjutraj postreže fantu s kislim zeljem. »Zakaj pa to?« se začudi fant. – »Če se že ljubiš kot zajec, še jej tako.«