Tudi drugi del preventivne akcije Hitrost bodo po vsej državi spremljali pogosti nadzori hitrosti. / Foto: Gorazd Kavčič (arhiv)

Največkrat so prehitri mlajši vozniki

Prometne nesreče zaradi neprilagojene hitrosti najpogosteje povzročijo vozniki, stari med 18 in 34 let. Lani je hitrost na slovenskih cestah vzela 37 življenj.

Kranj – Včeraj se je začel drugi del letošnje nacionalne preventivne akcije Hitrost, s katero želi Agencija za varnost prometa (AVP) v sodelovanju s policijo zmanjšati število in omiliti posledice prometnih nesreč, ki jih povzroči prehitra vožnja. Ta je namreč še vedno najpogostejši vzrok prometnih nesreč z najhujšimi posledicami. Akcija, med katero bodo poleg preventivnih vsebin izvajali tudi poostrene nadzore prometa, bo potekala do 23. junija, ponovili pa jo bodo še avgusta.

Po podatkih AVP je neprilagojena hitrost lani vzela 37 človeških življenj (46 v letu 2017) od skupaj 91 umrlih na slovenskih cestah. V prvih petih mesecih letos se je zaradi hitrosti zgodilo 1110 prometnih nesreč, v katerih je življenje izgubilo devetnajst oseb. Najmlajša žrtev je imela 19 let, najstarejša pa 85 let, oba sta bila tudi povzročitelja nesreče. V primerljivem obdobju lani je bilo takšnih prometnih nesreč 1300, umrlo je 15 oseb, v letu 2017 pa je v 1140 nesrečah življenje izgubilo 21 oseb. Delež prometnih nesreč zaradi neprilagojene hitrosti se je lani (17,9 odstotka) v primerjavi z letom 2017 (16,7 odstotka) povečal.

Povzročitelji prometnih nesreč zaradi neprilagojene hitrosti so po statističnih podatkih najpogosteje stari med 25 in 34 leti, sledijo jim vozniki med 18. in 24. letom starosti. Najpogostejši povzročitelj prometnih nesreč zaradi neprilagojene hitrosti je voznik osebnega avtomobila. V celotnem letu 2018 je bilo kar 2439 povzročiteljev prometnih nesreč voznikov osebnih avtomobilov. V prvih petih mesecih letošnjega leta je bilo takšnih povzročiteljev že 835.

Tudi prometne nesreče s smrtnim izidom največkrat povzročijo vozniki iz starostne skupine 18–34 let, njihov delež pa se je z 39 odstotkov v letu 2014 povečal na kar 56 odstotkov v letu 2018. Spodbudnejši so podatki za letošnjih prvih pet mesecev letos, saj se je delež teh povzročiteljev nesreč s smrtnim izidom znižal z lanskih 64 odstotkov na štirideset odstotkov.

V času akcije bodo policisti po vsej Sloveniji izvajali poostren nadzor hitrosti. Ko so aprila izvajali evropsko usklajeni maraton nadzora hitrosti na 611 lokacijah po vsej Sloveniji, so vpliv nadzora preverili tudi na prikazovalnikih hitrosti »Vi vozite«, ki so nameščeni na osmih različnih lokacijah po Sloveniji. Rezultati so pokazali, da so vozniki na dan merjenja hitrosti vozili počasneje, v povprečju za 2,7 km/h oziroma 6,2 odstotka.