Pod drobnogledom računskega sodišča

Računsko sodišče je vzelo pod drobnogled pravilnost poslovanja Občine Šenčur v letu 2017 in izrekla mnenje s pridržkom.

Šenčur – Računsko sodišče je revidiralo pravilnost poslovanja Občine Šenčur v letu 2017, in sicer glede priprave proračuna in zaključnega računa proračuna ter izvrševanje proračuna, prodaje nepremičnega premoženja in oddaje prostorov v najem, delovne uspešnosti in dodatkov k osnovnim plačam javnih uslužbencev. Nadzor se je nanašal tudi na javna naročila pri investicijskih odhodkih, tekoče transfere nepridobitnim organizacijam in ustanovam ter zadolževanje. Občini je računsko sodišče izreklo mnenje s pridržkom.

Računsko sodišče je občini priporočilo izboljšanje poslovanja, ni pa zahtevalo predložitve odzivnega poročila, saj je občina med revizijskim postopkom sprejela ustrezne popravljalne ukrepe za odpravo razkritih nepravilnosti oziroma ukrepe, ki bodo zmanjšali možnost nastajanja takšnih nepravilnosti v prihodnje, so zapisali v poročilu.

Ko smo pred kratkim župana Cirila Kozjeka vprašali za komentar o revizijskem postopku, je dejal, da ga ne želi komentirati, preden ga ne obravnava nadzorni odbor občine in zatem tudi občinski svet. Na zadnji seji občinskega sveta pa je na dejstvo, da je bila občina v revizijskem postopku, opozoril svetnik Petar Potkonjak. Župan je potrdil, da je poslovanje občine v preteklem mandatu preiskovalo računsko sodišče in predlagalo ukrepe za odpravo nepravilnosti, enako je predlagal tudi nadzorni odbor v prejšnji sestavi. Na naše vprašanje, ali je novi nadzorni odbor morda že obravnaval omenjeno poročilo, župan Kozjek odgovarja, da še ne, dodal pa je, da občina upošteva priporočila in so očitane nepravilnosti v veliki meri tudi že odpravili.

Opravljeni nadzor nad poslovanjem občine je že lani, v prejšnjem sestavu občinskega sveta, sprožil veliko polemike. Poslovanje občine je računskemu sodišču prijavil takratni nadzorni odbor, računsko sodišče je do oktobra lani nadziralo njeno delovanje. Nadzorni odbor je takrat ugotovil največ pomanjkljivosti in nedoslednosti v pogodbah »in-house«, ki jih omenja tudi zdaj izdano poročilo računskega sodišča. Takrat so na občinski upravi poudarili, da jih nadzor računskega sodišča ne skrbi, nezadovoljni pa so bili z odnosom nadzornega odbora občine, ki je v štirih letih izdal kar štiri zahtevke za revizijo.