Oddelka blejske in gorjanske osnovne šole, ki sta zbrala največ odpadnega olja / Foto: Tina Dokl

Zbrali šestnajst ton olja

Javno komunalno podjetje Jeko z Jesenic je v sodelovanju s komunalnimi podjetji in občinami zgornje Gorenjske drugo leto zapored izvedlo projekt zbiranja odpadnega olja iz gospodinjstev. Minuli torek so zaključno prireditev pripravili še na Bledu.

Bled – V okviru projekta so četrtošolci iz občin Bled, Bohinj, Gorje, Jesenice, Radovljica, Žirovnica in Kranjska Gora tekmovali v zbiranju odpadnega jedilnega olja. Glavni namen je bilo ozaveščanje učencev, da bi dolgoročno zmanjšali škodljive vplive na okolje zaradi neprimernega načina odlaganja odpadnega jedilnega olja, ki predstavlja velik okoljski problem. V projektu je sodelovalo 628 četrtošolcev iz omenjenih občin, ki so skupaj zbrali 16 ton jedilnega olja. Konec junija bodo po en oddelek iz vsake šole, v katerih so zbrali največ odpadnega olja, za nagrado odpeljali na izlet v Piran in ogled tamkajšnjega akvarija.

Četrtošolce so v začetku šolskega leta najprej poučili glede pravilnega zbiranja odpadnega jedilnega olja, nato pa so učenci odpadno jedilno olje iz gospodinjstev prinašali v zbirne centre. Kot namreč ugotavljajo v komunalnih podjetjih, v gospodinjstvih nastane precej odpadnega jedilnega olja, največ pri cvrtju, a ga večina ne konča na pravem mestu. Pogosto se znajde v naravi, kanalizaciji ali na kompostu, je na zaključni prireditvi na Bledu poudarila Maja Kržišnik iz podjetja Jeko in dodala, da lahko po strokovnih ocenah liter odpadnega olja onesnaži kar tisoč litrov vode. Z vlivanjem odpadnega jedilnega olja v kanalizacijski sistem prek lijaka ali straniščne školjke namreč povzročimo onesnaženje podtalnih in površinskih voda. »Na površju vode olje tvori tanko nepropustno plast, ki onemogoča kroženje kisika, kar pogubno vpliva na življenje v vodi.« Odpadno olje v odtoku in straniščni školjki se strdi in lahko povzroči tudi zamašitev cevi, obenem pa privablja zdravju nevarne škodljivce. »Podgana odlično plava in pleza. Zmore pregrizniti tudi beton, da pride v stanovanje prek straniščne školjke.« Po drugi strani pa je odpadno olje, ki ga pravilno zberemo, mogoče koristno uporabiti. Reciklirano olje je mogoče predelati v biodizel, torej ekološko gorivo, ki ima manj negativnih vplivov na okolje, glicerin, ki ostane pri predelavi, pa uporabljajo v farmacevtski industriji pri izdelavi kozmetike.

Največ odpadnega olja na učenca, kar devetdeset litrov, so zbrali v OŠ Koroška Bela, sledita OŠ F. S. Finžgarja Lesce in OŠ Dr. Janeza Mencingerja Bohinjska Bistrica s 64 litri olja na učenca.