Predsednica društva Klub en korak več Tanja Žumer in direktorica Centra Korak Mateja Korošec sta obiskovalcem, tudi kranjskemu podžupanu Robertu Nograšku in varuhu človekovih pravic Petru Svetini, predstavili programe dejavnosti. / Foto: Tina Dokl

Vsi si zaslužijo pomoč

V Centru Korak Kranj, kjer pomagajo osebam s pridobljeno možgansko poškodbo in njihovim svojcem, so v četrtek na široko odprli vrata obiskovalcem, želijo pa jih odpreti tudi pomoči potrebnim z vse daljšega čakalnega seznama, zato težko čakajo na razpis za koncesije.

Varuh človekovih pravic Peter Svetina: »Na področju invalidnih oseb glede socialnega varstva stvari niso urejene, kot bi bilo treba. Čakalne dobe so nemogoče dolge, še posebno pereče pa je stanje na področju skrbi za osebe po pridobljeni možganski poškodbi, saj javna mreža ne zagotavlja tega, kar zagotavljajo koncesionarji, ki javno mrežo dopolnjujejo. Koncesije niso bile razpisane že več kot deset let.«

Kranj – V centru Korak Kranj vsako leto obiskovalce, ki jih zanima njihovo delo, povabijo na ogled prostorov in predstavitev programov. Na Kidričevi cesti v Kranju sta namreč tako enota za rehabilitacijo kot delovna enota, programe pa vodijo različni strokovnjaki, od nevrofizioterapevtov do psihologov in socialnih pedagogov. Delo poteka individualno in v skupinah, cilj vseh programov in delavnosti pa je, da osebam s pridobljeno možgansko poškodbo omogočijo rehabilitacijo v domačem okolju. S tem postanejo samostojnejši in se aktivno vključijo v okolje. Prav tako skrbijo za njihovo zaposlitev, hkrati pa tudi razbremenijo svojce in jim nudijo podporo.

»Zelo smo povezani z okoljem, to pa je dan, ko vsem zainteresiranim omogočimo, da si ogledajo, kako pri nas poteka delovni dan. Prav tako je to priložnost, da nas obiščejo strokovni delavci iz drugih ustanov, od Soče do varstveno-delovnih centrov. V družbi se namreč še vedno borimo za svoj prostor, želimo pa pokazati, kaj je tisto, za kar se trudimo in borimo. Trenutno smo s kolegi Centra Naprej iz Maribora v sklepni fazi priprave strokovnih podlag za nacionalne smernice in standarde storitev v psihosocialni medicinski rehabilitaciji in usposabljanju oseb s pridobljeno možgansko poškodbo v dolgotrajnem obdobju v Sloveniji. Namen tega je predstaviti najmodernejše ugotovitev s tega področja, saj si želimo, da bi se takšen program širil in bi vsak regija dobila svoj center,« je povedala direktorica Centra korak Kranj Mateja Korošec in znova poudarila, da še vedno čakajo na razširitev koncesije. Čeprav imajo trenutno 25 koncesijskih mest, imajo namreč vključenih 32 uporabnikov, kar 42 pa imajo še popolnih vlog čakajočih.

Tudi o tem sta se ob letošnjem dnevu odprtih vrat pogovarjala z varuhom človekovih pravic Petrom Svetino, ki si je z zanimanjem ogledal prostore Centra Korak in se pozanimal o programih. »Na področju invalidnih oseb s področja socialnega varstva stvari niso urejene, kot bi bilo treba. Čakalne dobe so nemogoče dolge, smo starajoča se družba, še posebno pereče pa je stanje na področju skrbi za osebe po pridobljeni možganski poškodbi, saj javna mreža ne zagotavlja tega, kar zagotavljajo koncesionarji, ki javno mrežo dopolnjujejo. Koncesije niso bile razpisane že več kot deset let. Prav tako nimamo izdelanega koncepta celostne skrbi za osebe po pridobljeni možganski poškodbi, Center Korak pa je zagotovo ena izmed svetlih točk, ki kaže, na kakšen način je moč delati in tudi, kako te ljudi vključiti v družbo,« je povedal varuh človekovih pravic Peter Svetina in dodal, da ne razume ministrstva za delo, družino in socialne zadeve, da toliko časa ne razpiše koncesij. »Pred kratkim smo imeli delovni sestanek z ministrico in strokovnimi delavci in smo na to opozorili. Naša oziroma moja moč je, da na to opozarjam, sedaj pa je na potezi ministrstvo,« je še dodal Peter Svetina.