Učenke iz Čipkarske šole Železniki z učiteljico Ireno Benedičič pri punklju na 24 ur klekljanja / Foto: Tina Dokl

Klekljali so štiriindvajset ur

Minuli petek in soboto so v Železnikih že četrtič po vrsti priredili 24 ur klekljanja in predstavitev starih obrti, kar je lep uvod v Čipkarske dneve ob koncu meseca.

Železniki – Kakih šestdeset klekljaric in klekljarjev se je v 24 urah zvrstilo ob punklju, na katerem so izdelovali letošnji vzorec čipke. Vsak kleklja nekaj časa, za njim drugi nadaljuje isti vzorec in tako naprej, dokler ne mine 24 ur. Nato prenehajo klekljati, odstrižejo »cvirn« in izdelano skupno čipko uokvirijo. Izdelek bodo z navedbo vseh sodelujočih klekljaric in klekljarjev razstavili na 57. Čipkraskih dnevih v Železnikih, ki bodo letos od 26. do 30. junija. »Glavni motiv je druženje, sodelovanje in skupno ustvarjanje,« je povedal predsednik Turističnega društva Železniki Tomaž Weiffenbach. Letos so zraven dodali še en punkelj, na katerega so klekljali najosnovnejši vzorec, kitico. Tega dela so se lotili tudi moški. Sicer pa Tomaž Weiffenbach pravi, da kljekljanje ni izključno žensko opravilo, o čemer priča tudi čipkarska šola v Železnikih, kjer je vsako leto vpisanih nekaj fantov.

Tudi otroci, ki obiskujejo čipkarsko šolo, so sodelovali na dogodku 24 ur klekljanja. Kot je povedala učenka Leja Debeljak, je letos v čipkarski šoli (v Osnovni šoli Železniki in njenih podružnicah) 130 učenk in učencev, ki se te plemenite veščine učijo pod vodstvom učiteljice Irene Benedičič, njihove čipke pa nastajajo pod blagovno znamko Čipka dežele Kranjske. Vsako leto je vpisanih pet do šest fantov. Prvo leto se klekljanja uči tudi petošolec Ambrož Kuhar. Pravi, da se doma ni nihče ukvarjal s čipkami, njega pa so zanimale in se je vpisal. Zdaj že zna izdelati kitico, široki ris, slepi ris, sukani ris, našteva tehnike, ki so za laika neznanka. Na prireditvi sta klekljali tudi že bolj izkušeni Zoja Klemenčič in Tea Benedičič, obe sedmošolki, ki sta učenki čipkarske šole že od prvega razreda. Zoja se pripravlja na državno tekmovanje, ki bo sredi junija v Idriji, kajti na šolskem čipkarskem tekmovanju je dosegla drugo mesto.

Dogodek so v soboto dopoldne popestrili s prikazom domačih obrti, poleg domačega pa so sodelovala tudi okoliška turistična društva. Domače je razstavljalo čipke in spominke, iz TD Davča so prišli s prikazom trenja lanu, 90-letni Janez Primožič pa je pokazal, kako so nekoč vrtali lesene cevi za vodovod. Uporabljali so jih še v šestdesetih letih prejšnjega stoletja, Janez pa to veščino obvlada že od rosne mladosti. Cirila Šmid je na stojnici ponujala medeni kruhek, Francka Megušar predpražnike iz koruznega ličja, Zdravko Markelj pa pletene košare in koše, celo ptičnica je bila med pletenimi izdelki. Zanimive so bile tudi stare otroške igre: mlin, marjanca, »frtavkanje«, ki so se jih v nočnih urah najbolj zavzeto lotili odrasli. Sicer pa Tomaž Weiffenbach dodaja, da so letos domačine povabili, naj doma poiščejo navijalce klekljev, saj želijo te zanimive pripomočke razstaviti ob Čipkarskih dnevih.