Zaščita domačega brezžičnega omrežja (2. del)

Zdaj je vaše omrežje zaščiteno z geslom. Vendar pa to ni dovolj, če napadalec pride v vaš usmerjevalnik in vam lahko spremeni vse, tudi geslo omrežja. V usmerjevalnik je enostavno priti, saj ima splošno znani IP-naslov (npr. 192.168.1.1) ter splošno znano uporabniško ime in geslo (admin). Zato je nujno, da usmerjevalnik zaščitite s spremembo gesla usmerjevalnika. V usmerjevalniku izberete opcijo Administration in Management, kjer določite usmerjevalniku novo geslo. Priporočljiva je izbira težko uganljivega gesla.

Poleg treh omenjenih osnovnih zaščit lahko v usmerjevalniku določite tudi največje število uporabnikov. Dovolite dostop le uporabnikom s točno določenim MAC-naslovom, zavrnete dostop za uporabnike s točno določenim MAC-naslovom, izberete čas, v katerem lahko dostopate do spleta, usmerjevalniku spremenite IP-naslov, vklopite požarni zid …

Kje je lahko še kaj narobe?

Morda ne znate priti v usmerjevalnik, ker IP ni več tovarniško določen – IP vašega usmerjevalnika je običajno vaš privzeti prehod (default gateway). Tega najdete na svoji omrežni kartici ali z ukazom »ipconfig«: v ukazni vrstici svojega računalnika pritisnete tipko Windows in tipko R, vpišete »cmd« in pritisnete enter. Ko se vam odpre okno, vtipkate ukaz »ipconfig« in poiščete privzeti prehod (default gateway).

Če pozabite geslo, lahko nastavitve usmerjevalnika povrnete na tovarniške tako, da resetirate usmerjevalnik s pritiskom na gumb reset za od deset do trideset sekund, odvisno od znamke usmerjevalnika. V tem primeru ponovno zaščitite svoje omrežje in usmerjevalnik.

Zdaj je vaše brezžično omrežje delujoče in varnejše. Srečno!