Nagrajenci: Radovljičan Miha Gašperin, Nuša Zupanc iz Novega mesta in Ana Erjavec z Golnika, s predsednico žirije Alenko Korenjak in radovljiškim županom Cirilom Globočnikom / Foto: Tina Dokl

Vurnikova nagrada Ani Erjavec

Živimo v času revolucionarnih rešitev, medtem ko še kako potrebujemo evolucijo: evolucijo družbe, evolucijo ideje, ki naj izhaja iz iskrene skrbi za sočloveka ter okolje, je v eseju poudarila letošnja dobitnica Vurnikove študentske nagrade Ana Erjavec.

Radovljica – V sklopu prireditve Vurnikovi dnevi so v soboto v Radovljici, tokrat drugo leto zapored, podelili letošnje Vurnikove študentske nagrade za perspektivnega študenta arhitekture ali urbanizma. Vurnikovi priznanji sta prejela Miha Gašperin in Nuša Zupanc, Vurnikovo nagrado, ki vključuje tudi denarno nagrado, namenjeno študijskemu potovanju, pa Ana Erjavec.

Tričlanska mednarodna komisija je tokrat izbirala med 16 prijavljenimi deli, ki so obsegala osebno mapo z izbranimi projekti ter esej o arhitekturi oziroma urbanizmu. »V današnjem svetu so za kapitalistično ureditev pomembni slavoloki drugih razsežnosti. Z raznimi spektakularnimi projekti, stavbami, spravijo pozornost stran od tega, kar je realni problem in na katerega bi morali biti vsi pozorni: to so revščina, eksponentno večanje populacije in globalno segrevanje,« je v svojem nagovoru enega od esejev povzel dekan ljubljanske fakultete za arhitekturo dr. Matej Blenkuš.

»Živimo v času revolucionarnih rešitev, medtem ko še kako potrebujemo evolucijo: evolucijo družbe, evolucijo ideje, ki naj izhaja iz iskrene skrbi za sočloveka ter okolje,« pa je poudarila nagrajenka Ana Erjavec.

»Vesel sem, da se študentki zavedata temeljnih nepravičnosti družbenih razmerij, da nista zastrupljeni z iluzijami in bliščem, da se zavedata, da delo arhitekta in urbanista ni spleteno s kapitalom, ampak s poslanstvom družbene odgovornosti,« dodaja dekan Blenkuš.

V okviru Vurnikovih dni, ki jih v Radovljici že šesto leto zapored soorganizirata Center za arhitekturo Slovenije in krajevna skupnost, so sicer v soboto v Šivčevi hiši odprli še razstavo zasnov sodobnih mašnih plaščev, ki so jih pod vodstvom mentorice Marije Jenko in po navdihu umetniških del zakoncev Vurnik pripravile študentke Naravoslovnotehniške fakultete Univerze v Ljubljani.

Prvič pa so organizatorji v okviru prireditve pripravili tudi foto natečaj in podelili nagrade za fotografije, ki so na ogled v pasaži radovljiške graščine. Prejeli so jih osnovnošolec Zoran Soklič, srednješolka Pika Polona Horvat in Ana Skobe v kategoriji odraslih fotografov.