Prenovljena evrska bankovca

V torek so dali v obtok prenovljena bankovca za sto in dvesto evrov, za katera je značilna še boljša zaščita pred ponarejanjem.

Tudi pri prenovi bankovcev ostaja pravilo, da čim daljši je bankovec, tem večja je njegova vrednost.

Kranj – Evrosistem, ki ga sestavljajo Evropska centralna banka in nacionalne centralne banke držav članic Evropske unije, ki so sprejele evro, je v torek dal v obtok prenovljena bankovca za sto in dvesto evrov. Po prenovi bankovca za pet, deset, dvajset in petdeset evrov in po prenehanju izdajanja bankovca za petsto evrov sta to zadnja bankovca iz serije Evropa, ki zagotavlja večjo zaščito pred ponarejanjem. Vsi evrski bankovci prve serije ostajajo še naprej zakonito plačilno sredstvo in so v uporabi vzporedno z novimi bankovci.

Prenovljena bankovca za sto in dvesto evrov se od svojih predhodnikov enake vrednosti razlikujeta v nekaterih bistvenih značilnostih, med najbolj očitnimi je razlika v velikosti. Medtem ko dolžina obeh bankovcev ostaja enaka, sta enako široka kot bankovec za petdeset evrov in sta zato bolj priročna za uporabo in primernejša za obdelavo v različnih napravah, tudi v denarnicah se bosta manj trgala in obrabila. Značilnost novih dveh bankovcev je tudi hologram s sateliti na vrhu srebrnega traku, na katerem so tudi portret Evrope, arhitekturni motiv in velik znak €; imata pa tudi izboljšano smaragdno zeleno številko. Poleg zaščitnih elementov, ki so vidni s prostim očesom, so na bankovcih tudi prenovljeni in izboljšani strojno berljivi elementi, tako so bankovci bolj varni in še bolje zaščiteni pred ponarejanjem. Lažja je tudi njihova obdelava v napravah in avtomatih pa tudi preverjanje pristnosti.

V Banki Slovenije ugotavljajo, da prebivalci bankovca za sto in dvesto evrov največ uporabljajo za ohranitev vrednosti, bolj poredko pa za plačevanje. V evrskem območju je v obtoku več kot 2,8 milijarde bankovcev za sto evrov, kar predstavlja 12,7 odstotka vseh evrskih bankovcev, in malo manj kot 270 milijonov bankovcev za dvesto evrov, njihov delež pa je med vsemi bankovci 1,2-odstotni.