Prejemniki priznanj za uspešno delo v krajevnih in območni organizaciji / Foto: Tina Dokl

Spomnijo se, kot bi bilo včeraj

V Tržiču so se srečali člani Društva izgnancev Slovenije (DIS) 1941–1945 z območja Gorenjske – krajevnih organizacij Bled, Bohinj, Radovljica, Kranj, Jesenice, Srednja Dobrava, Škofja Loka in Tržič.

Tržič – Več kot dvesto udeležencev srečanja povezuje preteklost – še kot majhni otroci so bili internirani v nacistična delovna taborišča, kjer so bili podvrženi suženjskemu delu, načrtnemu odtegovanju hrane, neustreznim bivanjskim razmeram brez ustreznega zdravljenja, izpostavljeni so bili zločinskemu ravnanju, stalnemu trpinčenju in grožnji s smrtjo SS-nadzornikov, zdravniške službe in komandantov taborišč. »Stal sem v zibelki, star tri leta in pol. Prišli so Nemci in nas oštevilčene natovorili na vagone ter odvedli v Nemčijo. Spomnim se, kot bi bilo včeraj,« je povedal predsednik Krajevnega odbora DIS Tržič Alojz Žabkar, organizator letošnjega srečanja. Žabkar je skupaj s koordinatorjem odbora DIS Gorenjske Rudijem Zadnikom podelil priznanja članom z območja Gorenjske za uspešno delo v domačih krajevnih odborih. Prejeli so jih Frančiška Perše, Anka Marizdovšek, Matevž Železnik, Julija Jenko, Mihaela Antonijević in Maksimiljan Uzar. Spominska darila so poklonili tudi vsem predsednikom in predsednicam DIS krajevnih odborov in organizacijskega odbora Gorenjske. Janko Prunk iz DIS Slovenije 1941–1945 je podelil še eno posebno priznanje. Martina Godnjov je prejela priznanje kot zaslužna članica Društva izgnancev Slovenije 1941–1945 za uspešno delo in aktivno sodelovanje pri pomembnih dejavnostih.

Poseben gost srečanja je bil tokrat bibliotekar Nejc Perko, ki deluje v Knjižnici dr. Toneta Pretnarja v Tržiču. Strnil je zgodbo izpred leta dni, ko je kot lokalni turistični vodič na Ljubelju na območju nekdanje podružnice taborišča Mauthausen srečal s skupino otrok iz Mednarodne šole Carinthia iz Vrbe na Koroškem. »Kot so učenci sami poudarili, je izkušnja taborišča na kraju samem nekaj, česar se v knjigah in na spletu ne da dobiti. Mladim smo neposredno posredovali izkušnjo dogodkov izpred sedemdesetih let – in kar je najpomembneje – sprejeli so jo. Če bodo o njej razmišljali in se ob njej razvijali, bo naš namen dosežen,« je dejal Perko in apeliral na vse udeležence, ki so osebno doživeli tragedijo vojne. »Delite svoje izkušnje z nami. Tudi med mladimi obstajamo tisti, ki nas te zgodbe zanimajo. Vi ste zadnje žive priče tistega časa in vaša osebna zgodba se žal ne da prebrati v nobenih zgodovinskih knjigah. Zato jo povejte na glas, svojim otrokom, vnukom in pravnukom, zavoljo krivic in izgubljenih priložnosti v vašem življenju, ki so posledica tistega časa.« Zbrane je nagovoril še župan Občine Tržič Borut Sajovic, bogat kulturni program pa so oblikovali tržiški pevci, godci in plesalci.