Zaščita domačega brezžičnega omrežja (1. del)

Brezžični usmerjevalniki so dandanes precej poceni, tako da tako rekoč ni nikogar, ki ne bi bil lastnik take naprave. Če želite postaviti svoje brezžično omrežje, pri tem ni večjih težav. Brezžični usmerjevalnik priklopite na modem in stvar običajno dela, ne da bi morali karkoli nastavljati. Pa je to dovolj?

V tem trenutku je vaše sicer delujoče brezžično omrežje ranljivo. Sledi nekaj nasvetov, kako lahko svoje omrežje zaščitite pred morebitnimi napadalci.

Za zaščito svojega omrežja vstopite v svoj usmerjevalnik. Kako to storite? V brskalniku v URL vrstico vpišete IP-naslov svojega usmerjevalnika. IP-naslov usmerjevalnika se razlikuje glede na proizvajalca in znamko usmerjevalnika. Običajno je 192.168.0.1 ali 192.168.1.1. Ali je drugačen, lahko preverite v priloženih navodilih ali pa ima usmerjevalnik nalepko s svojim privzetim IP-naslovom. Ko vas usmerjevalnik vpraša po uporabniškem imenu in geslu, za oboje napišete admin.

Za najosnovnejšo zaščito svojega omrežja je treba nastaviti:

1. SSID

2. geslo za brezžično omrežje

3. geslo za brezžični usmerjevalnik

SSID je ime brezžičnega omrežja, ki sicer nima vpliva na samo varnost, je pa nujno potrebno, če želite najti svoje omrežje med mnogimi drugimi omrežji. SSID je lahko dolg do 32 alfanumeričnih znakov in razlikuje med velikimi in malimi črkami. To pomeni, da SSID »MOJNET« ni enako kot »mojnet«.

Z izbiro svojega SSID pridete v svoje omrežje. Če za to ne potrebujete gesla, to pomeni, da gesla ne potrebuje tudi morebitni napadalec, ki je na območju dosega vašega usmerjevalnika. Zato je nujno, da svojemu omrežju nastavite geslo. Geslo za dostop do omrežja določite v brezžičnem usmerjevalniku z izbiro Wireless in potem Wireless Security. Na voljo imate več načinov zaščite: lahko se odločite, da gesla ne potrebujete. To naredite v primeru, da imate na primer lokal in želite, da vaši gostje lahko uporabljajo omrežje. Ko izbirate geslo, se odločite za najmočnejšo zaščito, to je WPA2. Za domača omrežja je priporočljivo izbrati WPA2 Personal, kar pomeni, da vaše geslo hrani vaš usmerjevalnik. WPA2 Enterprise bi izbrali v primeru, da geslo hrani strežnik.

(Nadaljevanje prihodnjič)