Zanimiva pot nas vodi po zaledju Obale. / Foto: Jelena Justin

Med oljčnimi nasadi

Sveti duh (253 n. m.) – Vonj po morju. Mimo čudovitih oljčnih nasadov do razgledišča na slovensko morje. Obalno zaledje, ki ga premalo poznamo.

Zaledje slovenske Obale skriva kopico zanimivih označenih poti, ki jih včasih odkrijemo povsem po naključju. Eno takih vam bom danes opisala in iz srca priporočam, da jo obiščete oz. prehodite, saj vam ima kaj ponuditi. Povzpeli se bomo do cerkve Sv. duha, ki se nahaja nad naseljem Sveti Peter, ta pa nad dolino Dragonje. Ob cerkvi je tudi pokopališče, odpre pa se nam razgled na Piranski zaliv ter okoliško hribovje. Ja, zaledje slovenske obale je precej hribovito.

Zapeljemo se do slovenske obale in nadaljujemo proti mejnemu prehodu Dragonja. Par sto metrov pred mejnim prehodom zavijemo levo v vasico Dragonja. Ker na izhodišču ni možnosti za parkiranje, predlagam, da avto pustimo na začetku vasi, kjer je ekološki otok. Sprehodimo se skozi vasico Dragonja, ko dosežemo nekakšno trikotno križišče, kjer nas smerokaz usmeri levo proti vasi Sveti Peter. Nadaljujemo po asfaltirani cesti nekaj sto metrov, ko dosežemo izraziti levi ovinek, kjer se desno oz. naravnost odcepi makadamska pot, na drevesu pa tudi zagledamo markacijo. Pot najprej preči manjši hudourniški graben, nato pa se začne zmerno vzpenjati mimo oljčnega nasada. Kmalu smo pot daljnovodom, kjer sledimo desnemu, spodnjemu kraku. Pot se malce spusti in doseže širši kolovoz, po katerem se ponovno začnemo vzpenjati. Na tem delu je tudi lep razgled na dolino Dragonje in Piranski zaliv. Hodimo mimo nekaj urejenih hiš, mimo istrskih polj, kjer rastejo kaktusi. Sledimo kolovozu v desno, nato pa nas markacija na skali usmeri, tik pred izrazitim ovinkom, desno, na ožjo planinsko pot. Nekaj časa prečimo skoraj po ravnem v desno, nato pa dosežemo bolj kamnit svet, pravzaprav kar ozko kamnito pot, na koncu katere se pot strmeje povzpne. Nadaljujemo naravnost in že smo spet pod daljnovodom, kjer se nam z desne pridruži pot iz Krkavč, ki jo tudi vidimo v ozadju. Rjava smerna tabla nas usmeri levo proti Sv. Petru. Pot se zmerno vzpenja in nas pripelje do velikega oljčnega nasada na levi strani. Dosežemo asfaltno cesto, ki ji sledimo v levo, a le do ovinka, saj nas markacije usmerijo desno na kolovoz, ki se kmalu razcepi. Nadaljujemo po levem, zgornjem kraku, ki preči pobočja v desno. Gremo mimo vikenda/hiše in dosežemo asfaltno cesto. Zavijemo ostro levo in se po asfaltni cesti povzpnemo do cerkve Svetega Duha, od koder se odpre pogled na Sečoveljske soline in Piranski zaliv.

Od cerkvice se vrnemo po cesti nazaj do vasi, do cerkve sv. Petra, kjer zavijemo levo proti vaškemu vodnjaku. Obiščemo še Tonino hišo, kjer je danes urejen etnološki muzej, potem pa se po pešpoti začnemo spuščati nazaj do Dragonje. Vmes en kratek pas hodimo še po cesti, nato pa nadaljujemo po urejeni planinski poti. Malce nad odcepom, kjer smo pri vzponu zavili na desni kolovoz, sestopimo nazaj na cesto, po kateri se spustimo do izhodišča oziroma do jeklenega konjička.

Nadmorska višina: 253 m
Višinska razlika: 275 m
Trajanje: 3 ure
Zahtevnost: 1 / 5