Slovesno mašo je vodil ljubljanski pomožni škof Franc Šuštar ob somaševanju šmartinskega župnika Bojana Likarja in duhovnega pomočnika Stanislava Dolšaka. / Foto: Tina Dokl

Štiristo let bisera na Sorškem polju

V Srednjih Bitnjah so minulo nedeljo praznovali štiristoto obletnico blagoslovitve cerkve sv. Uršule.

Srednje Bitnje – Letos mineva štiristo let od blagoslovitve cerkve sv. Uršule v Srednjih Bitnjah, ki sodi pod okrilje župnije Kranj-Šmartin. Visok jubilej so počastili minulo nedeljo s slovesno mašo, ki jo je vodil ljubljanski pomožni škof Franc Šuštar ob somaševanju šmartinskega župnika Bojana Likarja in duhovnega pomočnika Stanislava Dolšaka.

V uvodu je zbrane v cerkvi sredi Sorškega polja nagovoril tajnik župnijskega pastoralnega sveta Niko Primc, ki je ob njeni 400-letnici poudaril, da je častitljiva doba odraz globoke vere njihovih prednikov, ki so v težkih okoliščinah postavljali svoja svetišča. Dodal je, da župnija Kranj-Šmartin vzdržuje poleg župnijske cerkve v Stražišču še pet podružničnih cerkva.

Cerkev sv. Uršule so zgradili na lokaciji lesene predhodnice. Slednjo je zaradi dotrajanosti v začetku 17. stoletja župnik Jurij Kramaršek dal podreti. Temeljni kamen za novo cerkev je 26. avgusta 1612 položil in blagoslovil škof Tomaž Hren, ki je 5. maja 1619 na veliki slovesnosti cerkev posvetil v čast sv. Uršule, zavetnice mladine, učiteljic in vzgojiteljic pa tudi priprošnjice za dober zakon in mirno smrt.

Škof Franc Šuštar je v nedeljski pridigi med drugim dejal, da lahko občudujemo vero ljudi, ki so pred štirimi stoletji zgradili cerkev, kot tudi vero vseh tistih, ki so nekoč in še danes vzdržujejo biser sredi Sorškega polja. Dotaknil se je tudi zavetnice cerkve, mučenke iz 4. stoletja, ki je skupaj s skupino devic za vero zastavila svoje življenje. »Veselje in hvaležnost, ki jo občutimo ob 400-letnici, nas tudi zavezujeta, da bi tudi danes tako močno pričevali za vero, kot sv. Uršula in njene device ter ljudje, ki so cerkev gradili in jo vzdrževali.«

Župnik Bojan Likar se je Šuštarju, sicer sošolcu z gimnazije, zahvalil, da jih je tako toplo nagovoril. »Ohranimo njegove bogate misli v srcih pa tudi kot kažipot za naprej, za prihodnjih štiristo let,« je Likar dejal vernikom. Ob koncu slovesnega bogoslužja je spregovoril še ključar Tadej Porenta. »To praznovanje nas tudi zavezuje, da bomo mi in prihodnji rodovi živeli iz bogatih duhovnih korenin, iz katerih smo zrasli.«