Učenci OŠ Orehek so se predstavili s pesmico, ki so jo zapeli v treh jezikih – nemščini, francoščini in kitajščini. / Foto: Gorazd Kavčič

Radi imajo francoščino

Na 18. Frankofonskem festivalu v Letnem gledališču Khislstein v Kranju se je zbralo več kot štiristo slovenskih osnovnošolcev, ki jih povezuje ljubezen do francoskega jezika.

Na frankofonskem festivalu so učenci z glasbo, poezijo in gledališkimi točkami predstavili svoje znanje francoskega jezika in poznavanje francoske kulture. Festival sta 18. leto zapored pripravila Osnovna šola (OŠ) Orehek Kranj in Slovensko društvo učiteljev francoščine v sodelovanju z Mestno občino Kranj, francoskim inštitutom v Sloveniji, zavodom za šolstvo, ministrstvom za izobraževanje, znanost in šport ter Zavodom za turizem in kulturo Kranj. V okviru festivala so za vse sodelujoče pripravili tudi voden ogled mesta in pokušino francoskih jedi, je razložila koordinatorica frankofonskega festivala Katja Eržen Bratina.

Vršilka dolžnosti ravnateljice OŠ Orehek Katja Kržan je v svojem nagovoru spomnila, da se je vse začelo v šolskem letu 1999/2000, ko so v šoli prvič pripravili frankofonski dan. Danes je to preraslo v festival, ki je po besedah predsednice Slovenskega društva učiteljev francoščine Jacqueline Oven postal najpomembnejši frankofonski dogodek v Sloveniji. »Tako na najlepši način počastimo jezik, ki nas vse navdušuje,« je poudarila in dodala, da s tem obenem prispevajo k promociji in širitvi francoskega jezika. Energija in ustvarjalnost otrok na odru je navdušila tudi francosko veleposlanico v Sloveniji Florence Ferrari, ki je festival spremljala prvič, a je z njegovo dolgo tradicijo dobro seznanjena, je poudarila.

Osnovna šola Orehek je bila po besedah Katje Kržan prva šola v Sloveniji, ki je ponujala možnost zgodnjega učenja francoskega jezika prek izbirnega predmeta in jezikovnih uric za najmlajše, za kar ima največ zaslug nekdanja učiteljica Hilda Zalokar, ki še danes sodeluje pri organizaciji frankofonskega festivala. Za prizadevanja na področju zgodnjega učenja tujega jezika si je šola v letu 2005 prislužila tudi dve priznanji, Kumerdejevo priznanje in Evropsko jezikovno priznanje.