Avtorica razstave Verena Štekar - Vidic s tako imenovanim plemenilnikom, ki so ga nekoč uporabljali čebelarji na plemenilni postaji v Završnici. / Foto: Gorazd Kavčič

Razstava o kranjski sivki

Včeraj, na svetovni dan čebel, so v Čebelarskem muzeju v Radovljici odprli razstavo z naslovom Kranjska čebela – naša naravna dediščina.

Radovljica – Na razstavi je predstavljena Plemenilna postaja Antona Janše, ki je med letoma 1965 in 2010 na nadmorski višini 1.200 metrov delovala na koncu doline potoka Završnica, vodil pa jo je legendarni čebelar Ciril Jalen z Rodin. Plemenilna postaja je bila postavljena v neoporečen, odmaknjen gorski svet, v okolje, ki je omogočalo nadzorovano vzdrževanje najkvalitetnejših lastnosti kranjske sivke. Na razstavi so predstavljeni zgodovina zaščite kranjske sivke v Sloveniji, plemenilna postaja in izobraževalno-vzrejni center Zelenica, ki je v prejšnjem desetletju deloval v okviru Plemenilne postaje Antona Janše, ohranjanje rase kranjske sivke z načrtovano rejo ter vzreja rodovniških matic. »Razstavo smo zasnovali tako, da smo izhajali prav iz plemenilne postaje Zelenica, pri čemer smo skušali prikazati tudi postopke zagotavljanja najbolj kvalitetnih matic kranjske čebele,« je povedala avtorica Verena Štekar - Vidic. Razstava je del projekta Neverjetne gore, v okviru katerega gorenjski muzeji izbrano dediščino, ki jo hranijo v svojih zbirkah, navezujejo na bližnji gorski svet.