Predsednik republike Borut Pahor meni, da Slovenska vojska kljub vsem pomanjkljivostim brezhibno opravlja svoje naloge. / Foto: Daniel Novakovič (STA)

Interpelacija in posojilo

Interpelacijo obrambnega ministra Karla Erjavca poleg predlagatelja SDS podpirata tudi ostali opozicijski stranki NSi in SNS. Evropska investicijska banka je odobrila posojilo za drugi tir.

Dan Slovenske vojske

V sredo smo obeležili dan Slovenske vojske (SV). Osrednja slovesnost je potekala že dan prej v Cerkljah ob Krki, na njej pa je predsednik republike in vrhovni poveljnik obrambnih sil Borut Pahor v slavnostnem govoru poudaril, da je glede pripravljenosti SV sicer mogoče ugotoviti pomanjkljivosti, toda kljub temu brezhibno opravlja naloge, ki so ji naložene, tako v domovini kot na operacijah in misijah v tujini. Ob tem je dodal, da je Slovenija varna država in da SV predstavlja vojaški steber te varnosti. Ustvariti pa bo treba pogoje, v katerih bodo njeni pripadniki čutili tako moralno kot tudi materialno zadoščenje za opravljanje poslanstva, je dejal Pahor. Opozoril je, da poklic vojaka ni konkurenčen s primerljivimi poklici, izpostavil pa je tudi preslabo opremo in oborožitev, kar po njegovih besedah vpliva tudi na medčloveške odnose. »Vendar je spodbudno dejstvo, da se po mnogih letih odlašanja z rešitvami vendarle obetajo nekatere pomembne sistemske spremembe,« je ob omembi skorajšnje priprave bele knjige o obrambi napovedal predsednik. Tudi načelnica Generalštaba SV Alenka Ermenc je opozorila, da Slovenija potrebuje dobro opremljeno, usposobljeno in pripravljeno vojaško silo, v prvi vrsti za zagotavljanje lastne obrambne sposobnosti, za zagotavljanje podpore drugim akterjem v nacionalnovarnostnem sistemu ter za zagotavljanje mednarodnega miru.

Interpelacijo podpirajo tudi v NSI in SNS

Podporo interpelaciji obr­ambnega ministra Karla Erjavca, ki jo je pred tednom dni vložil SDS, so napovedali tudi v NSi in SNS. Erjavec je sicer prepričan, da interpelacija ne bo uspela. Razume jo predvsem v smeri želje SDS, da bi ohranila vpliv v vojski. »To ni vojska SDS ali pa vojska Karla Erjavca, Janeza Janše, ampak je to vojska vseh državljank in državljanov Republike Slovenije,« je poudaril v izjavi za medije. Skupaj s premierjem Marjanom Šarcem sta prepričana, da v njegovem ravnanju pri razrešitvi Mihe Škerbinca z mesta poveljnika poveljstva sil Slovenske vojske in vlogi vojaške obveščevalne službe, katere zlorabo v SDS očitajo Erjavcu, ni bilo nič nezakonitega. Tako Erjavec kot premier Marjan Šarec interpelacijo vidita v kontekstu prihajajočih evropskih volitev. »Prepričan sem, da se bodo po 26. maju, ko bodo evropske volitve mimo, tudi tenzije s strani SDS, ki je največja opozicijska stranka, umirile,« je dejal Erjavec. V soboto je sicer na pomoč policistom pri preprečevanju nezakonitih migracij na južni meji priskočilo dodatnih 35 vojakov.

Odobrili posojilo za drugi tir

Evropska investicijska ba­nka (EIB) je v sredo odobrila posojilo za projekt drugi tir Divača–Koper v višini do 250 milijonov evrov. Takšno odločitev sta pričakovala tako ministrica za infrastrukturo Alenka Bratušek kot direktor projektnega podjetja 2TDK Dušan Zorko, saj je projekt drugega tira med Koprom in Divačo že pred tem podprla Evropska komisija. Zorko ocenjuje, da je z odobritvijo posojila EIB drugi tir postal evropski projekt. V naslednji fazi bodo z EIB tekla pogajanja glede določb posojilne pogodbe, so napovedali. EIB je sicer kot pogoj za posojilo postavil državno poroštvo, kar pa po besedah Bratuškove ne bi smela biti težava. Poroštveni zakon je namreč že pripravljen, sprejet pa mora biti do podpisa kreditnih pogodb, torej predvidoma do konca leta. Projekt drugega tira naj bi stal nekaj manj kot 1,2 milijarde evrov. V državnem proračunu je za projekt predvidenih 400 milijonov evrov za dokapitalizacijo podjetja 2TDK, poleg tega je predvidenih 250 milijonov evrov evropskih sredstev, 250 milijonov evrov s strani najemodajalcev, 167 milijonov evrov posojil komercialnih bank, še 122 milijonov evrov pa bo država zagotovila s pobranim pribitkom k cestnini za tovorna vozila na določenih avtocestnih odsekih.

Dogovor o regresu

Pogoji za izplačilo regresa za javne uslužbence v višini, kot ga je predlagala vlada, so že izpolnjeni, saj sta aneks h kolektivni pogodbi za negospodarske dejavnosti že podpisala dva sindikata, je v začetku tedna povedal minister za javno upravo Rudi Medved. Najslabše plačani bodo tako dobili 1050 evrov regresa, večina zaposlenih v javnem sektorju pa dobrih 886 evrov. Večji del sindikatov javnega sektorja sicer s predlogom ni bil zadovoljen, a za kolektivno pogodbo za negospodarske dejavnosti in njene anekse ni določen poseben kvorum. Zadostuje že, da k podpisu pristopi zgolj en sindikat. Če pa aneksa ne bi podpisal noben sindikat, bi vsi javni uslužbenci dobili regres v višini minimalne plače – 886 evrov.