Krajša bosonoga pot je sestavljena iz desetih različnih naravnih podlag.

Bosih nog po naj tematski poti

V Sloveniji je več kot sedemsto različnih tematskih poti, ki so po večini nepovezane. Na Turistični zvezi Slovenije si prizadevajo, da bi te poti dobile svoje mesto v turistični strategiji, za večjo popularizacijo pa zadnja leta pripravljajo tudi izbor za naj tematsko pot. Ta naziv je lani prejela Kneippova bosonoga pot v Snoviku.

Snovik – Prav zato so Turistična zveza Slovenije, Zavod za gozdove Slovenije ter GIZ Pohodništvo in kolesarjenje tradicionalno vsakoletno srečanje z naslovom »Klepet na Naj tematski poti leta 2018« minulo soboto pripravili v Termah Snovik.

Tematske poti so velik turistični potencial

Kot je zbranim v uvodu povedal Jože Prah iz Zavoda za gozdove Slovenije, je v Sloveniji okoli 700 tematskih poti (v Avstriji naj bi jih bilo le okoli tristo), da jih je vedno več in so tudi vse boljše in lepše, da pa so urejene na različnih nivojih, premalo povezane in premalo prepoznavne, kar si skupaj s Turistično zvezo Slovenije že vrsto let želijo spremeniti. Sprehodil se je tudi skozi zgodovino tematskih poti pri nas in poudaril, da za prvo štejemo Finžgarjevo pot, ki je bila osnovana že pred drugo svetovno vojno. Študija za označevanje in vzdrževanje tematskih poti (te zdaj označujejo rumene smerne table ter belo-rumene markacije) je bila narejena leta 2010, nekaj let za tem pa je stroka postavila tudi standarde za postavitev tematskih poti. A tematske poti si po njihovem zaslužijo mesto v slovenski turistični strategiji, saj pohodništvo in kolesarjenje postajata pomemben steber našega turizma.

Najboljša lani je bila Kneippova bosonoga pot

Od leta 2011 na Turistični zvezi Slovenije izvajajo tudi izbor za naj tematsko pot; v vsem tem času je bilo na izbor prijavljenih kar 370 tematskih poti, kar priča o tem, kako so v razmahu in kako velik potencial v turizmu predstavljajo. Srečanje v Snoviku so zbrani nadaljevali z okroglo mizo o tej tematiki, nato pa so se podali še na ogled naj tematske poti minulega leta – Kneippove bosonoge poti v Snoviku.

»V Termah Snovik knajpanje razvijamo zadnja tri leta. Ponudbo knajpanja smo vpletli v našo že obstoječo ponudbo, ki je prijazna okolju in ljudem, vse elemente smo že imeli in smo jih pod okriljem knajpanja le še lepo združili. Ni zanemarljivo, da je knajpanje v Kamniku s Kurhausom ob koncu 19. stoletja že imelo zelo pomembno vlogo. V okviru projekta knajpanja smo tako uredili tri bosonoge poti – spiralno bosonogo pot pri bazenu, krajšo bosonogo pot pri apartmajskem naselju in daljšo, 3,2 kilometra dolgo bosonogo pot – ta je bila tudi nagrajena –, ki poteka po okolici term,« nam je povedala Katarina Hribar iz Term Snovik, ki je pot osnovala in po njej vodi skupine.

Voda, čutila in zdrava prehrana

Nagrajena tematska pot vključuje vseh pet Kneippovih stebrov – voda, gibanje, prehrana, zelišča in zdrav življenjski slog. Na njej obiskovalci preizkusijo naravno kad za kopel rok, 'štorkljasto hojo' po potoku, hojo po različnih naravnih materialih, zdravo malico, meditacijo …

Vse tri bosonoge poti v termah so na voljo tako gostom kot drugim obiskovalcem, so brezplačne, nanje se lahko podate sami ali v sklopu vodenih skupin.