Nacionalno odprtje Tedna vseživljenjskega učenja je bilo v petek v Letnem gledališču Khislstein. / Foto: Gorazd Kavčič

Izobilje priložnosti za učenje

Začel se je nacionalni Teden vseživljenjskega učenja, ki bo z različnimi prireditvami in predstavitvami možnosti za učenje trajal več kot petdeset dni. Jutri v Kranju Parada učenja.

Kranj – Slovenija je med prvimi desetimi državami v Evropski uniji glede udeležbe izobraževanja odraslih, s številnimi dogodki, ki vse leto potekajo tako v mestih kot v manjših krajih in vaseh, pa se v Andragoškem centru Slovenije trudijo, da bi učenje doseglo čim več ljudi. Vrhunec tega dogajanja je zadnja leta Teden vseživljenjskega učenja, ki bo letos potekal vse do 30. junija. »Teden vseživljenjskega učenja je že zdavnaj prerasel meje nacionalnega projekta na področju promocije in ozaveščanja odraslih v Sloveniji o pomenu vključevanja v izobraževanje in učenje. Razširil se je v nacionalni festival, gibanje za udejanjanje kulture vseživljenjskosti učenja,« je ob nacionalnem odprtju letošnjega, že 24. Tedna vseživljenjskega učenja poudaril direktor Andragoškega centra Slovenije Andrej Sotošek.

Andragoški center Slovenije je namreč nacionalni koordinator Tedna vseživljenjskega učenja, pri čemer mu vsa leta ob strani stoji tudi ministrstvo za izobraževanje, znanost in šport. Kot je povedala Elvira Šušmelj, ki na ministrstvu skrbi tudi za izobraževanje odraslih, so za projekt letos namenili okoli 178 tisoč evrov. »Dogodek, ki ga začenjamo danes, je prav zagotovo praznik izobraževanja odraslih in vse življenjskega učenja. Veliko več besed in pozornosti je v javnosti ves čas namenjene izobraževanju in vzgoji mladih, vendar pa je to znanje vsako leto bolj treba nadgrajevati in dopolnjevati,« je opozorila Šušmeljeva.

O pomenu učenja in podpori zanj je na uvodni slovesnosti spregovorila tudi državna sekretarka na ministrstvu za šolstvo in šport Martina Vuk, ob pestrem kulturnem dogajanju na odru Letnega gledališča Khislstein pa so podelili tudi priznanja za promocijo učenja in znanja odraslih. V kategoriji učeči se posamezniki sta bili nagrajeni Mirjana Debelak iz Kranja in Nataša Horvat iz Lendave, v kategoriji učeča se skupina študijski krožek Lipovci, v kategoriji podjetij in ustanov pa Knjižnica Jožeta Udoviča Cerknica in Iskraemeco, d. d., Kranj.

Območni koordinator Tedna vseživljenjskega učenja je Ljudska univerza Kranj, direktorica Mateja Šmid pa je poudarila velik pomen sodelovanja. »Brez sodelovanja pri pripravi različnih dogodkov tudi Tedna vseživljenjskega učenja ne bi bilo. Letos je število partnerjev v mreži sodelujočih krepko naraslo, tako da jih je že 61, česar smo veseli in hkrati na to tudi ponosni, saj to pomeni, da smo vsa dosedanja leta dobro delali in hkrati dobro promovirali vseživljenjsko učenje in tudi izobraževanje,« je povedala Mateja Šmid in pojasnila, da bo letos v času do konca junija potekalo kar sto osemdeset različnih dogodkov. »V tem času bo veliko priložnosti za brezplačno izobraževanje in učenje, tudi za tiste, ki si novih znanj in spretnosti ne morejo plačati,« je tudi pojasnila Šmidova in dodala, da bo to tudi priložnost za praznovanje šestdesetletnice Ljudske univerze Kranj. Prav tako je povabila, da si v brošuri in na spletni strani ogledate, kdaj bodo različni dogodki potekali, pa tudi, da se jutri, v sredo, udeležite Parade učenja, ki bo potekala na Slovenskem trgu v Kranju.