Prehod mladih na trg dela

Sredi maja bo v Kranju posvet o prehodu mladih s posebnimi potrebami na trg dela, ki ga organizirajo v okviru projekta Prehod mladih. Posvete organizirajo še v treh slovenskih krajih.

Kranj – Položaj mladih na trgu dela se poslabšuje, še težje pa se je znajti mladim s posebnimi potrebami. Mladi s posebnimi potrebami so pogosto dolgotrajno brezposelni (brez delovne dobe do 30. ali celo 35. leta). »S projektom Prehod mladih s posebnimi potrebami na trg dela skušamo sooblikovati njihovo večjo socialno vključenost ter prispevati k oblikovanju enotnega podpornega okolja kot vmesnika med šolo in trgom dela za opolnomočen vstop ciljne skupine na trg dela,« pojasnjujejo vključeni v projekt Prehod mladih. »Z vključenostjo v projekt mladi dobijo strokovno podporo in informacije pri prehodu na trg dela oziroma v nadaljnjo stopnjo šolanja. Informiramo jih o vseh možnostih, ki jih imajo na trgu dela. Imajo se možnost preizkusiti na realnih delovnih mestih (šolska oz. študijska praksa, delovni preizkus, usposabljanje), ki so v skladu z njihovo izobrazbo, motivi in željami ter tudi morebitnimi omejitvami. S tem dobijo bolj realen uvid v določene poklice in lastne zmožnosti za opravljanje le-teh. Prav tako vse mlade aktivno spremljamo tudi po izhodu iz projekta in jim tudi po pridobitvi zaposlitve ali pa pri spremembi ravni izobraževanja pomagamo vse do uspešne stabilizacije v novem okolju.«

Projekt izvaja nacionalno projektno partnerstvo, ki ga sestavljajo Združenje izvajalcev zaposlitvene rehabilitacije v Republiki Sloveniji kot koordinator ter 14 izvajalcev z multidisciplinarnimi strokovnimi timi programa zaposlitvene rehabilitacije. »Na Gorenjskem sta to družba CenterKontura in Zavod Jelša. V letu 2018 se je vključilo v Prehod mladih 570 otrok in mladostnikov iz cele Slovenije, na Gorenjskem 36. Večina trenutno obiskuje osnovno šolo, le manjšina je študentov ali mladih, ki niso vključeni v formalno izobraževanje,« pojasni Darja Potočnik Kodrun iz partnerske družbe CenterKontura.

Na okrogli mizi, ki so jo naslovili Sistemska napaka, pogovor o prehodu mladih s posebnimi potrebami na trg dela, želijo podati iztočnice trenutnega stanja »sistemske napake«, ponuditi nekatere rešitve in podpreti medresorsko sodelovanje in povezovanje za njeno preseganje. Mladi s posebnimi potrebami so namreč pri prehodu iz izobraževanja na trg dela še posebej ranljivi. Posvet bo 15. maja ob 14. uri na zavodu za zaposlovanje v Kranju, sodelovali pa bodo predstavniki s področij vzgoje in izobraževanja, zdravstva, zaposlovanja, socialne sfere in tudi predstavnika delodajalcev. Projekt Prehod mladih poleg države sofinancira tudi Evropski socialni sklad.