Ekipa Cruise 11 (od leve proti desni): Ažbe Kavčič, Matic Mesarič, Aljaž Pivk, Aljaž Mesec in Tim Maček z mentorjem Nejcem Davidovićem / Foto: arhiv šole

Najbolje vdirali v tuje sefe

Na mednarodnem tekmovanju v odpiranju fizikalnih sefov na Weizmannovem inštitutu v Rehovotu v Izraelu je ekipa dijakov iz Šolskega centra Škofja Loka osvojila drugo mesto.

Škofja Loka – Mednarodnega tekmovanja v odpiranju fizikalnih sefov so se že dvanajsto leto udeležile tudi ekipe iz Slovenije. Letos sta Slovenijo zastopali ekipa iz Šolskega centra Škofja Loka in ekipa Gimnazije Nova Gorica. Dijaki Šolskega centra Škofja Loka Aljaž Mesec, Aljaž Pivk, Ažbe Kavčič, Matic Mesarič in Tim Maček iz skupine Cruise 11 so pod mentorstvom Nejca Davidovića dosegli drugo mesto, še posebno pa so se izkazali pri vdiranju v fizikalne sefe drugih ekip, saj jim je uspelo rešiti uganke vseh osmih sefov, ki so jih odpirali, s čimer so si zaslužili tudi naslov najboljših vdiralcev. »Ne spomnim se, da bi to že kdaj komu uspelo,« je na svoje dijake ponosen Nejc Davidović. Po njegovih besedah za to ni potrebno zgolj fizikalno znanje, ampak tudi inženirska iznajdljivost, kar je nedvomno njihova prednost pred ekipami z gimnazij.

Na mednarodno tekmovanje se vsako leto uvrstita dve najboljši ekipi z državnega tekmovanja, ki ga Hiša eksperimentov pripravlja pod naslovom Videl, premislil, odklenil! Skupine so svoje sefe za državno tekmovanje začele sestavljati že na začetku šolskega leta ter jih opremile s svetlobnimi, vodnimi, električnimi, mehanskimi, magnetnimi in mnogimi drugimi fizikalnimi poskusi. »Vsaka skupina je na državnem tekmovanju poskušala odpreti sefe, ki so jih izdelali v drugih srednjih šolah. Sef se odpre, če skupini uspe rešiti vse fizikalne uganke v njem,« so pojasnili v Hiši eksperimentov in dodali, da so imeli »vlomilci« za pravilno in inovativno rešitev poskusov v posameznem sefu na voljo deset minut časa. Poleg uspeha pri vlomih se tako na državnem kot tudi na mednarodnem tekmovanju upoštevajo tudi znanje s področja nalog v izdelanem sefu, skupinsko delo, inovativnost ugank in privlačnost sefa. »Fizikalne uganke morajo biti zastavljene na zanimiv način, saj to prinaša dodatne točke,« je razložil Matic Mesarič iz ekipe Cruise 11 in dodal, da je bil njihov sef sestavljen iz dveh glavnih fizikalnih ugank. Prva je temeljila na izenačevanju gladine vode v dveh veznih posodah, druga pa na »plezajočih« magnetih. Ob tem je treba paziti, je pojasnil Davidović, da vdiralci ne zaidejo v »slepo ulico« in da je uganko mogoče relativno hitro ponastaviti za naslednjo ekipo vdiralcev.

V Izraelu so se v odpiranju fizikalnih sefov pomerili še s 17 skupinami iz Angole, Argentine, Hongkonga, Izraela, Kanade, Romunije, Velike Britanije in ZDA. »Za dijake je to izjemna izkušnja, saj se med seboj zelo povežejo. Veliko poudarka je namreč tudi na druženju, zato imajo ogromno priložnosti za spoznavanje drugih kultur,« je še poudaril Davidović.