Projekt Prostofer je v Kranjski Gori zaživel v ponedeljek. / Foto: Gorazd Kavčič

Prevozi za socialno šibkejše upokojence

V ponedeljek je v kranjskogorski občini zaživel projekt Prostofer, v okviru katerega vozniki – prostovoljci socialno šibkejšim upokojencem omogočajo brezplačne prevoze. Opravljajo jih z električnim vozilom, ki je v lasti Občine Kranjska Gora.

Nekaj dejstev o Prostoferju:

prevozi so namenjeni občanom občine Kranjska Gora, in sicer socialno šibkejšim upokojencem, ki nimajo lastnega prevoza ali svojcev

– prevozi so za uporabnike brezplačni

prevoz je treba naročiti vsaj tri dni vnaprej na brezplačno telefonsko številko 080 10 10

prostovoljni šoferji uporabnike odpeljejo po opravkih, do javnih ustanov, zdravstvenega doma, bolnišnice in nazaj domov

Kranjska Gora – Občina Kranjska Gora je prva gorenjska občina, v kateri je zaživel projekt Prostofer. Namenjen je socialno šibkejšim upokojencem, ki nimajo avta in težko pridejo do avtobusa niti nimajo svojcev, ki bi jih lahko odpeljali po opravkih, k zdravniku ... V sklopu projekta lahko pokličejo na brezplačno telefonsko številko 080 10 10 in naročijo brezplačni prevoz do bolnišnice, zdravnika, javnih ustanov, voznik pa jih potem odpelje tudi nazaj domov.

Kot je dejal Miha Bogataj iz zavoda Zlata mreža, pod okriljem katerega deluje projekt, gre za edinstvene prevoze od vrat do vrat, ki jih opravljajo prostovoljni šoferji. Beseda prostofer je tako skovanka besed prostovoljec in šofer; v kranjskogorski občini imajo za zdaj pet prostovoljnih šoferjev, vsi so mlajši upokojenci (Izidor, Jože, Budimir, Franc in ena voznica – Zorana), in računajo, da bo glede na velikost občine to zadoščalo.

Eden od šoferjev, Izidor Podgornik, je povedal: »Že kot predsednik društva upokojencev opravljam veliko prostovoljnega dela, z odločitvijo, da postanem voznik, pa želim biti zgled ostalim članom. Moram priznati, da imam tremo, ki se bo s prvim prevozom verjetno razblinila. Potreb po prevozih je precej, v Mojstrani je precej domačinov, ki s prevozi že zdaj pomagajo prijateljem, znancem. Zadnjič sem tudi sam iz bolnišnice pripeljal sokrajanko, ki ni imela prevoza; mož je čez noč postal invalid, avto v garaži, ona pa nima izpita. Take situacije so kar pogoste.«

Občina Kranjska gora je za projekt zagotovila električno vozilo Renault Zoe, krije pa tudi stroške klicnega centra. Župan Janez Hrovat je dejal: »To je pomoč, roka občanom, ki si ne morejo privoščiti svojega prevoza, ki nimajo avta in težko pridejo do avtobusa. Rad bi se posebej zahvalil občanom, ki so se javili za prostovoljne šoferje in bodo opravljali prevoze. V prihodnjih mesecih se bo pokazalo, kako se bo projekt prijel med ljudmi. Če bo res velik odziv, bomo razmišljali tudi o nadgradnji sistema.«

V projekt je za zdaj vključenih dvajset slovenskih občin, v zavodu Zlata mreža pa si želijo, da bi se vključile prav vse občine. Na Gorenjskem potekajo pogovori z občinami Radovljica, Bohinj, Jesenice, Bled, Naklo, Jezersko in Kamnik.

Projekt pa ima še eno dodano vrednost: osebe, ki potrebujejo prevoz, so običajno tudi osamljene, zato se na ta način povečuje tudi njihova socialna vključenost.