Direktorica Karmen Romih, generalni sekretar društva Spominčica David Krivec in podžupan Kranjske Gore Bogdan Janša so na vrata doma Viharnik nalepili spominčico kot simbol demenci prijazne točke.

Demenci prijazni Viharnik

Odslej je demenci prijazna točka tudi Viharnik, dom starejših občanov v Kranjski Gori.

Kranjska Gora – Konec prejšnjega tedna je tudi kranjskogorski dom Viharnik postal del skupine Demenci prijazna točka. Gre za projekt v sodelovanju z društvom Spominčica – Alzheimer Slovenija, ki je namenjen osebam v zgodnji fazi demence, svojcem in vsem drugim, ki potrebujejo informacije o demenci – tem, kako prepoznati prve znake demence, kako komunicirati z osebami z demenco in kam jih usmeriti po nadaljnjo pomoč. »Namen programa je predvsem ozaveščanje o demenci, ohranjanje dostojanstva ljudi, ki demenco imajo, in seveda njihovo aktivno vključevanje v življenje lokalnih skupnosti,« je pojasnila direktorica doma Viharnik Karmen Romih. »Ne gre samo za usmerjanje naših stanovalcev, ki so v zgodnji fazi demence, ne gre samo za ozaveščanje javnosti niti za zgolj za podporo svojcem. Demenci prijazna točka je veliko več, je politika lokalne skupnosti, življenjski stil posameznikov in življenje družbe nasploh. Prepričana sem, da bomo z Občino Kranjska Gora znali preprečiti vse zaplete, do katerih lahko prihaja zaradi neozaveščenosti in oziroma pomanjkanja znanja. To lahko vsi uresničujemo z dobrohotnostjo, podporo, predvsem pa z odprtostjo za druge ljudi in do njih.«

Tudi v Viharniku živi precej starejših z demenco. »V Sloveniji trenutno živi približno 32 tisoč registriranih oseb z demenco, več žensk kot moških. Koliko jih je dejansko, demenca namreč zaradi nepoznavanja, neznanja ali nedoslednosti v zdravstvenem sistemu ni vedno registrirana, pa težko govorimo. Starejše populacije nad 65 let je pri nas 18 odstotkov, ljudi, ki živijo sami, pa skoraj še enkrat toliko. Tod dejstvo kar kliče po programih, spodbudah in politiki in tako države kot lokalnih skupnosti in nas, institucij, da promoviramo in skrbimo za pozitivno naravnanost do staranja in bolezni, ki lahko bolezen spremljajo,« je poudarila Karmen Romih.