Na taboru je velik poudarek na aktivnostih v naravi. / Foto: arhiv organizatorjev

Veslali bodo za otroške sanje

Po jezeru Črnava boste po nekaj letih lahko znova veslali – na slavnostnem dogodku 19. maja tudi v dobrodelne namene. Vsa zbrana sredstva bodo namenili otroškemu taboru Gibaj in zmagaj, ki bo v začetku poletja na Rogli, in tako uresničili sanje otrokom poletnega tabora zdravja, športa in zabave.

Marko Janko: »Redno in zadostno gibanje je še posebno pomembno pri razvoju otrok in mladostnikov, saj vpliva na njihov celostni razvoj.«

Preddvor – V Preddvoru bo v nedeljo, 19. maja, med 10. in 15. uro velik dogodek, preplet športa, zabave, glasbe, zdrave hrane ... Na njem bo sodeloval tudi Zavod gibaj in zmagaj, ki organizira edinstven tabor za otroke v Sloveniji, tabor Gibaj in zmagaj, na katerem se otroci spoznavajo z različnimi športi in se učijo bolj zdravega življenja. Za tabor bodo namenjena vsa sredstva, zbrana na dogodku v Preddvoru.

Tabor Gibaj in zmagaj bo med 30. junijem in 7. julijem na Rogli. Kaj je njegova posebnost, je povedal Marko Janko, ustanovitelj Zavoda Gibaj in zmagaj in diplomant Fakultete za šport, ki je v želji pomagati čim več otrokom do zdrave prihodnosti zbral različne strokovnjake na enem mestu in skupaj so pripravili prvi tabor zdravja, športa in zabave v Sloveniji: »Tabor Gibaj in zmagaj je prvi poletni tabor v Sloveniji, kjer se načrtno in celostno ukvarjamo z učenjem zdravega življenjskega sloga otrok in njihovih družin. Tabor je zasnovan tako, da je celotni družini nekakšna odskočna deska v bolj zdravo in srečno prihodnost. Tabor je tudi inkluziven, saj nudimo otrokom z motnjami v duševnem razvoju možnost integracije med vrstnike, ki nimajo tovrstnih težav. S tem se učimo sprejemanja drugačnosti in empatije. Pri pripravi in izvedbi programa sodelujemo s strokovnjaki s Fakultete za šport, Pediatrične klinike iz Ljubljane, društvom Specialna olimpiada Slovenije in drugimi.«

Kot pravijo organizatorji, je tabor namenjen otrokom, starim od šest do 18 let, ki imajo težave s čezmerno težo in nezdravimi življenjskimi navadami, želijo aktivno preživeti počitnice in se zraven zabavati ali so »prilepljeni« na ekrane in so pozabili, kako zabavno je opazovati oblake. Za letošnji tabor se je še mogoče prijaviti. Na njem sodelujejo številni prostovoljci, med njimi je tudi Gorenjka Anita Kopač, ki se aktivno vključuje v organizacijo dogodka v Preddvoru.

Marko Janko pravi, da mladi in tudi njihovi starši na taboru spoznajo marsikaj novega, kar jim pride prav v življenju. Svoje bogato znanje in izkušnje s področja zdravega življenjskega sloga želi prenašati na mlajše rodove. Da organizira inkluzivni tabor, na katerem so vrata odprta tudi otrokom z motnjo v duševnem razvoju, ni naključje. Z njimi dela v službi in študira inkluzivno pedagogiko. Poleg ustrezne prehrane poudarja predvsem pomen gibanja za vse otroke. »Redno in zadostno gibanje je še posebno pomembno pri razvoju otrok in mladostnikov, saj vpliva na njihov celostni razvoj. Z gibanjem spoznavajo in se učijo osnovnih motoričnih sposobnosti, nujno je za normalen razvoj kosti, mišic in sklepov, z gibanjem prav tako razvijamo fino motoriko, pozitivno vpliva na samopodobo in ne nazadnje so dokazane povezave med gibanjem in razvojem kognitivnih sposobnosti. Otroci, ki se več gibljejo, se lažje učijo, si lažje zapomnijo stvari in sledijo pouku. Tisti, ki so aktivnejši, se prej naučijo, da so za uspeh potrebni odrekanje, trud in vztrajnost. Redna telesna dejavnost pozitivno vpliva še na mnogo drugih stvari,« še pove Janko in za konec doda, da bodo otroci aktiven življenjski slog, ki ga osvojijo v mladosti, zelo verjetno prenesli tudi v odraslost.