Dijakinje in dijaki Biotehniškega centra iz Strahinja ob mejnem kamnu v dolini Glinščice / Foto: Bernarda Božnar

Spoznavali dolino Glinščice

Tržaški Kras z dolino Glinščice je bila tretja postaja evropskega projekta SLAVIT, ki združuje tri gimnazije iz treh držav s slovenskim učnim jezikom.

Strahinj – V začetku oktobra bo v Biotehniškem centru Naklo v Strahinju zaključek čezmejnega evropskega projekta SLAVIT – Slovensko naravoslovje treh dežel, v katerem sodelujejo tri gimnazije s slovenskim učnim jezikom iz treh držav in je prvi med Erasmusovimi čezmejnimi projekti s slovenščino kot povezovalnim jezikom. Zato ima Slavit (kratice pomenijo: SL – Slovenija), AV – Avstrija in IT – Italija) ob strokovnem naravoslovnem tudi jezikovni vidik.

Lani sta bili dve izmenjavi. Dvajseterica dijakinj in dijakov ter njihovih mentorjev je bila najprej v Strahinju, nato pa v Celovcu, kjer sta bila gostitelja Biotehniški center Naklo in Zvezna gimnazija za Slovence v Celovcu. Zadnja, tretja postaja je bila aprila v Znanstvenem liceju Franceta Prešerna v Trstu. Dijaki so prehodili dolino Glinščice na Tržaškem Krasu, ki je naravni rezervat. Spoznavali so morje in morske motive risali na platno, spoznavali zgodovino ribištva, raziskovali morsko vodo in življenje v njej in se navduševali nad centrom BioMa pri gradu Miramare v Trstu. Tako kot na vseh dosedanjih srečanjih so se družili, se medsebojno spoznavali in stkali vezi, ki jih bodo povezovale v kasnejših letih, morda tudi na poklicnih poteh.

Bernarda Božnar, koordinatorka projekta SLAVIT v Biotehniškem centru, je povedala, da so dijaki na izmenjavah napisali slovenski slovar naravoslovnih izrazov in ga prevedli v nemščino, italijanščino in angleščino, dopolnjevali karierne mape z gradivi z naravoslovnih delavnic in izbirali najbolj zanimive naravoslovne delavnice. Strokovne zapise za delavnice, ki so jih napisali učitelji, sedaj dijaki prevajajo v nemščino, angleščino in italijanščino in septembra bo izšel Vodnik, ki ga bodo uporabljali tudi učitelji iz drugih evropskih držav.