Stari vrh iz primeža dolgov

Na aprilski seji občinskega sveta v Škofji Loki je direktor družbe STC Stari vrh Tomaž Trobiš poročal o poslovanju smučišča, kjer sta lastnici občini Škofja Loka in Gorenja vas - Poljane lani pripomogli, da se je družba izvila iz najhujših dolgov.

Škofja Loka – Tomaž Trobiš se je zato v uvodu zahvalil obema občinama, ki sta pomagali, da je Stari vrh preživel dvanajstletno kalvarijo. Poslovno leto 2018 je bilo namreč ključno, saj je z izpolnitvijo pogojev sporazuma o zaključku lizinških pogodb upnika Hete družba očiščena dolgoročnih obveznosti. To je mejnik v dolgoročni stabilizaciji podjetja, ni pa še dovolj za izhod iz insolventnosti. Še vedno izkazujejo obveznosti do upnikov, Trobiš je govoril o 440 tisoč evrov odprtih obveznosti, ki jih je treba poravnati, s čimer nameravajo nadaljevati v tem letu. Optimizem jim vliva dejstvo, da so v zadnjih treh sezonah dosegli pozitiven poslovni rezultat. Čisti dobiček leta 2018 je 76 tisoč evrov, kar je sedemkrat več kot prejšnje leto, je pojasnil direktor in dejal, da se Stari vrh za zdaj preživlja z zimsko sezono, v prihodnje pa se bodo morali osredotočiti tudi na poletno, kar bo omogočilo dodatno zaposlovanje in povezovanje ponudnikov turističnih storitev. Prihodki zgolj zimske sezone ne omogočajo nadaljnje rasti in investicijskih vlaganj ne v naprave ne v širitev ponudbe.

V minuli zimski sezoni so imela vsa smučišča od tri do petnajst odstotkov nižji obisk kot sezono poprej, Stari vrh pa je beležil zgolj odstotek nižji obisk. Imeli so sedemdeset smučarskih dni, obiskovalci pa so po besedah Tomaža Trobiša hvalili dobro pripravljenost smučišča. Kratkoročno zimska sezona na Starem vrhu pokriva operativno poslovanje, dolgoročneje pa za vlaganja v razvoj potrebujejo strateškega partnerja, je ocenil svetnik Marko Murn. Roberta Straha pa je zanimalo, kakšne so aktivnosti pri iskanju strateškega partnerja in kako rešujejo težave s služnostmi na zemljiščih. Trobiš odgovarja, da bo iskanje strateškega partnerja lažje po poravnavi odprtih dosedanjih obveznosti. Za zemljišča so služnosti pretežno urejene, z nekaterimi lastniki pa jim to doslej ni uspelo. Trobiš upa, da se bo to sčasoma zgodilo, v primeru neuspeha pa bodo iskali možnosti na zemljiščih, kjer ni težav, da bodo lahko okrepili dogajanja v zimski in letni sezoni.

Škofjeloški svetniki so sprejeli tudi sklep o dodelitvi državne pomoči po načelu »de minimis« za žičniško dejavnost. Od leta 2012 namreč dobivata občini, lastnici Starega vrha, enak znesek državne pomoči za ta namen, ki pa ne sme preseči dvesto tisočakov. Letos Občina Škofja Loka namenja 30 tisoč evrov za to pomoč, odločitev pa so priglasili tudi na ministrstvo za finance.