Manjše skale so v nedeljo s ceste na Ljubelj takoj odstranili in s tem začasno ustvarili ozek prehod za vozila, ki so ostala nad plazom. / Foto: PU Kranj

Zaradi skal zaprli cesto na Ljubelj

Zaradi nevarnosti dodatnega zdrsa skal bo cesta na Ljubelj za promet predvidoma zaprta še poldrugi mesec. Policija odsvetuje zadrževanje na nevarnem območju.

Ljubelj – Glavna cesta Bistrica pri Tržiču–Ljubelj, na katero je v nedeljo popoldne zaradi skalnega podora zgrmelo več velikih skal, bo za promet zaprta predvidoma mesec in pol, so včeraj pojasnili na Direkciji RS za infrastrukturo. Po prvih ocenah bo sanacija ceste v dolžini 450 metrov stala okoli milijon evrov. V času zapore je obvoz možen čez Karavanški predor in Jezersko, za lokalne prebivalce pa velja poseben režim prehodov skozi nevarno območje v spremstvu podljubeljskih gasilcev.

V nedeljo okoli 14.30 je prišlo do skalnega podora nad cesto Bistrica pri Tržiču–Ljubelj. Velike skale so se odtrgale od pobočja na levi strani ceste v smeri Ljubelja, kjer poteka tudi Bornova pot proti planini Prevala, ter zasule in poškodovale cesto pri zadnjem predoru proti Avstriji na dolžini približno sto metrov. Zaradi nevarnosti dodatnega zdrsa materiala z bližnjih sten in melišča so cesto takoj zaprli za promet in aktivirali gasilce PGD Bistrica pri Tržiču in Podljubelj, Civilno zaščito Tržič in upravljavca ceste. Manjše skale so z močno poškodovane ceste takoj odstranili in s tem začasno ustvarili ozek prehod za vozila, ki so ostala nad plazom. »Skupno so pristojni ob hkratnem spremljanju terena omogočili varen prehod okoli tridesetim vozilom,« je razložil Bojan Kos s Policijske uprave Kranj. Ker se na območju ves čas sliši proženje kamenja, policija poziva vse, naj ne prehajajo zapor (ne peš ne z vozili) in naj se ne zadržujejo na nevarnem območju. Policija bo sicer na območju izvajala pogostejše kontrole, je še napovedal Kos.

Poveljnik Civilne zaščite Tržič Peter Rotar je včeraj razložil, da bodo v času cestne zapore za prizadete prebivalce dvakrat dnevno (zjutraj ob odhodu v službo in popoldne ob vrnitvi domov) organizirali varne prehode območja v spremstvu gasilskega vozila. Šolarji so ta teden na počitnicah, v tem času pa se bodo dogovorili tudi za organizacijo njihovega prevoza v šolo in nazaj.

Nad plazom je sicer okoli šest stanovanjskih in počitniških objektov, v katerih živi okoli petnajst ljudi, je razložil Rotar. »Kot smo preverili, med njimi ni nikogar s težjimi zdravstvenimi težavami, ki bi potreboval nujno oz. stalno zdravniško pomoč,« je dejal. Gostinski objekti na tem območju in trgovina na mejnem prehodu Ljubelj so do nadaljnjega zaprti, je še dodal.

Na direkciji za infrastrukturo so razložili, da se podorno žarišče nahaja približno dvesto metrov nad cesto, po prvih ocenah pa se je porušilo med 25 in 35 kubičnih metrov materiala. »Predstavniki direkcije, koncesionarja in civilne zaščite so po ogledu lokacije skalnega podora sprejeli odločitev, da se cesta zapre, saj je na žarišču vidna razprta razpoka in kar nekaj kritičnih mest. Po tako obsežnih podorih običajno prihaja do relaksacije brežine, zato so možni še dodatni odlomi in zdrsi materiala,« so pojasnili.

Najkasneje danes bodo izvedli aerofotogrametrijo celotnega območja in geodetski posnetek brežine. »Po opravljeni analizi in inženirsko-geološki presoji, ki bo narejena v prvem tednu po praznikih, bo lažje določiti obseg sanacije ter kdaj bo možno znova sprostiti promet. Po prvih ocenah bo za sanacijo potreben ukrep na dolžini približno 450 metrov v vrednosti milijon evrov. Cesta bo zaprta predvidoma mesec in pol,« so še napovedali.