Sovražni govor?

Mnogo se govori, a še več tudi piše o zloglasnem terminu – sovražnem govoru. Kaj si podpisani o tem mislim? Zelo važno je, kdo to besedo (besedno zvezo) uporabi in komu jo »ponuja«. V vsakem primeru je uporabljena multilateralno, zato jo vsak po svoje tudi razlaga ali sprejema. Ni pa sovražni govor edina beseda, ki ljudi razburja. Tu bi naštel še nekaj sorodnih izrazov, kot: demokracije, svoboda, poštenje, človeško dostojanstvo, resnica … Za resnico so nekateri močno prepričani, da obstaja več resnic. V to bom verjel šele takrat, ko bodo tudi empirično dokazali, da ima človek lahko več mater in ne samo eno. Eno je filozofija, ki jo sprejme papir, drugo pa je realnost, ki jo streseš v lonec, da preživiš.

Kot individuum, ki ima vse državljanske pritikline, ki redno daje cesarju, kar je cesarjevega, in Bogu, kar je božjega, si smem besedo sovražni govor tudi »po svoje« razlagati. Kot upokojencu mi je najbližji sovražni govor tisti o tisoč evrih pokojnine, kar je daleč, zelo daleč od resnice. Dejstvo pa je, da vsako leto živimo upokojenci za isti denar, manj kvalitetno! To stanje pa ni direktno vezano na rezultat sovražnega govora, ampak bi si privoščil svoj termin, »sovražno dejanje.« To nas naredi še bolj bedne, da ne rečem – bedake. Tako imenovano sovražno dejanje ali nekakšen »corpus delicti« pa je že tema za kdaj drugič. Morda?

Za zaključek: Sem že v tistih letih, ko mi je sedaj veljavna državna himna, glede na njeno melodijo in tekst, moja 8. (osma) himna. Ne slepim se s tem, da bom po katerihkoli že volitvah živel bolje. »Žive naj vsi narodi!«

Edvard Erzetič, Škofja Loka