Janez Stergar je bil odlikovan z medaljo za zasluge. Koroški Slovenci so njegova najbolj srčna stvar.

Kako v Kapli »cajt« mine

V okviru tradicionalne prireditve Noč knjige 2019 bodo v torek, 23. aprila, ob 18.30 v knjigarni Haček v Celovcu odprli razstavo v čast 200. obletnice smrti Valentina Vodnika z naslovom Kranjcev prvi poet. Razstavo pripravlja Gorenjski muzej iz Kranja. Istega dne ob 18. uri bo v kulturnem domu v Pliberku bral svoja dela pisatelj Florijan Lipuš.

Za debelo uro smeha so to zimo poskrbeli trije predsedniki Slovenskega prosvetnega društva Zarja v Železni Kapli Jože Blajs, Franci Sadolšek in Wili Ošina. Wili je sedanji predsednik in je poklicno sodelavec Slovenske prosvetne zveze v Celovcu, Jože in Franci, prvi je ravnatelj slovenskega dijaškega doma v Celovcu, drugi pa je upokojeni novinar in moderator slovenskega programa ORF, pa sta enega od najuspešnejših slovenskih društev na Koroškem vodila pred Ošino. Možakarji, ki se tudi v zasebnem življenju pogosto srečujejo in jim gledališka igra ni tuja, so se odločili, da bodo svojo slogo pokazali tudi na odru. Jože Blajs, ki mu teče pero zelo dobro in je spisal že nekaj uspešnih zgodb, je v kapelskem narečju napisal kabaret, v katerem trije možje humorno besedujejo o aktualnih in resničnih dogodkih v Kapli in tudi širše na Koroškem. Igra ima naslov »A cajt mine«, kar pomeni Kako čas mine, saj v Kapli namesto kako rečejo kar a. Pa tudi besedo Kapla je med domačini zelo redko slišati. Namesto Kapla rečejo enostavno Apla. In s to »apelsko špraho« so Jože, Franci in Wili poleg domače napolnili kar nekaj koroških dvoran in bili nagrajeni z iskrenim aplavzom. Zadnja predstava te sezone je bila konec marca v Pliberku. Morda, tako Jože Blajs, bodo predstavo kdaj še ponovili ali zaigrali kaj drugega, prav tako resnega in smešnega obenem, da bo ljudem hitreje čas minil.

Predsednik Republike Slovenije Borut Pahor je izročil državna odlikovanja šestim posameznikom za zasluge pri ohranjanju slovenske kulture, slovenskega jezika in kulturne dediščine v zamejstvu. Tamara Blažina, nekdanja poslanka v italijanskem parlamentu in senatu, je prejela Red za zasluge zaradi svojega prizadevanja za zakonsko zaščito slovenske skupnosti v Italiji. Alois Debelis je prejel medaljo za zasluge zaradi dolgoletnega truda za zboljšanje položaja slovenskega kmeta v Italiji. Z medaljo za zasluge so bili odlikovani Marija Kozar - Mukič, Franček Mukič in Dušan Mukič, ki skrbijo za ohranjanje slovenske kulture in dediščine v Porabju na Madžarskem. Medaljo za zasluge je prejel tudi profesor zgodovine in geografije Janez Stergar, ki raziskuje zgodovino in sedanjost Slovencev v zamejstvu, še posebej na Koroškem.