Eva Pogačar je predstavila osebno izkušnjo, ko jo je lani na Veliki planini udarila strela. / Foto: Primož Pičulin

Prepogosti obiski gora v nevarnih razmerah

Prejšnji konec tedna so v Slovenskem planinskem muzeju v Mojstrani potekali 22. Ažmanovi dnevi – simpozij urgentne in gorske medicine.

Mojstrana – Dvaindvajseti Ažmanovi dnevi so v Mojstrano privabili številne strokovnjake na področju urgentne in gorske medicine. Dvodnevni program je ponudil predavanja, ki so bila razdeljena v osem tematskih sklopov, vsa pa so bila obarvana s specifiko gorskega reševanja in nujne medicinske pomoči – kako najbolje in najhitreje oskrbeti ponesrečenca v zahtevnih gorskih terenih. Prvi dan so predavatelji, vseh skupaj jih je bilo kar 23 iz vrst zdravnikov, predstavili aktualno problematiko in primerjavo helikopterskega gorskega reševanja in nujne medicinske pomoči v Sloveniji, Hrvaški in Avstriji. Sledilo je poučno predavanje o streli, v sklopu katerega je dr. Eva Pogačar zaupala osebno izkušnjo, ko jo je lansko leto udarila strela na Veliki planini. V zadnjem delu so obiskovalce seznanili z urgentno diagnostiko v zahtevnih pogojih na terenu. Drugi dan so predstavili analgezijo na terenu in različne poti do istega cilja, v okviru memorialnega predavanja pa je dr. Iztok Tomazin, organizator simpozija, ki je gorski reševalec že 44 let, zaupal novosti in zanimivosti s svetovnega kongresa gorske, urgentne, višinske medicine in zasedanja IKAR. Poudaril je, da se ljudje še vedno prepogosto odločajo za obisk gora v nevarnih in nepredvidljivih razmerah.

Oba dneva so potekale tudi praktične in terenske delavnice, kjer so demonstrirali oživljanje, oskrbo in transport pacientov, imobilizacijo ter osnove preventive in samoobrambe v primeru grozečega ali dejanskega nasilja nad ekipo NMP. V petek zvečer je Janez Dolžan pripravil še predavanje z naslovom Gora je včasih milostna o himalajski drami na Makaluju. V soboto pa so ponudili vzpon po eni od mojstranških ferat in voden ogled Slovenskega planinskega muzeja.