Cene prašičjega mesa letijo v nebo

Borzne cene prašičjega mesa so se v zadnjem mesecu zvišale že za trideset odstotkov.

V gospodarskem interesnem združenju mesne industrije Slovenije ugotavljajo, da sedanja situacija kaže na to, kako zelo je Slovenija zaradi nizke samooskrbe s prašičjim mesom ranljiva in odvisna od dogajanja na tujih trgih.

Kranj – V Sloveniji je samooskrba s prašičjim mesom zelo nizka, le nekaj več kot 30-odstotna, zato je oskrba s tovrstnim mesom zelo odvisna od uvoza in od dogajanja na globalnem trgu, kjer pa so se v zadnjem mesecu borzne cene zvišale že za 30 odstotkov, cene posameznih vrst mesa pa tudi do 60 odstotkov. Kot navajajo v Gospodarskem interesnem združenju mesne industrije Slovenije, je razlog za ekstremno zvišanje cen in pomanjkanje prašičjega mesa na evropskem trgu vse večja grožnja afriške prašičje kuge, ki sicer ni nevarna za ljudi, vendar pa povzroča velike izgube pri prašičih. Bolezen, za katero ni zdravila, se je najprej pojavila med divjimi prašiči ob rusko-ukrajinski meji, v manj kot enem letu pa se je kljub preventivnim ukrepom razširila v baltske države in na Poljsko, preskočila na jug Belgije in ogrozila najpomembnejša prašičerejska območja na Nizozemskem in v Nemčiji.

»Slovenska mesna industrija ne pomni tako velikega skoka cen surovin v tako kratkem času, ob tem pa nič ne kaže, da bi se cene umirile,« ugotavljajo v gospodarskem interesnem združenju in dodajajo, da se klavnice in predelovalci mesa zdaj ukvarjajo z vprašanjem, kako ob naraščajočih stroških dela, energije, embalaže in transporta prenesti v prodajne cene tudi vse višje stroške surovine oziroma kako spremeniti pogodbene cene z velikimi kupci. Predvideni roki za spremembo veleprodajnih cen so pri naraščajočih stroških surovine za marsikaterega mesarja že lahko usodni.