Lovro Sodja

Zlati priznanji za Slovence

V celovški knjigarni Haček so predstavili obnovljeno spletno stran evropskega čezmejnega projekta FLU – LED, v okviru katerega so do leta 2015 zbirali ledinska in hišna imena na obeh straneh Karavank in izdali kar nekaj zemljevidov. Kljub koncu projekta bo mogoče s pomočjo spletne strani še dopolnjevati seznam hišnih in ledinskih imen in jih tako rešiti pozabe. Z gorenjske strani sodelujeta v projektu Zgornjesavski muzej Jesenice in Razvojna agencija Zgornje Gorenjske Ragor.

Koroški Slovenci in tudi Slovenci iz Slovenije so zadnja leta med prejemniki visokih avstrijskih zveznih in koroških deželnih priznanj. Tako je avstrijska vlada že potrdila predlog za podelitev zlatega častnega znaka za zasluge Republike Avstrije Lovru Sodji, dolgoletnemu članu in zadnja leta predsedniku Društva slovensko-avstrijskega prijateljstva Ljubljana. Lovro, z rodbinskimi koreninami v Bohinju, je med letoma 1978 in 2004 poučeval flavto na Slovenski glasbeni šoli na Koroškem, med letoma 1986 do 1997 pa je bil njen pedagoški vodja. Sodja, ki je leta 2005 že prejel avstrijski častni križ za znanost in umetnost, je glavni organizator koroških avstrijskih kulturnih dni v Ljubljani in povezovalec društev in klubov iz Slovenije in Avstrije.

Koroški deželni glavar dr. Peter Kaiser pa je z najvišjim priznanjem dežele Koroške za ljubiteljsko delo, koroško lovoriko v zlatu z briljanti, odlikoval koroška Slovenca, zakonca Lenarta Katza in njegovo soprogo Rosino Katz - Logar s Suhe / Neuhausa oziroma Žvabeka / Schwabecka v Podjuni. Lenart Katz je bil dolgoletni ravnatelj ljudske šole v Žvabeku. Že 45 let je predsednik Katoliškega prosvetnega društva Drava v Žvabeku, ki bo prihodnje leto staro 110 let, in ustanovni član okteta Suha, ki prepeva že 38 let, pevec cerkvenega pevskega zbora in dejaven v občinski politiki. Njegova soproga Rosina Katz - Logar je pevka in zelo dejavna članica domačega kulturnega društva. Ljubi pero in fotografski aparat. Piše v koroške dnevnike in tednike, med drugim tudi v Kleine Zeitung, v Novice, v Nedeljo in v Die Woche, in ureja pliberški farni list. »Zakonca Katz sta nad štiri desetletja stebra kulturnega dela v Žvabeku, v občini Suha in daleč izven nje. Brez njihovega angažiranja Žvabek ne bi imel podobe jezikovne raznolikosti, kot jo ima,« je zapisano v utemeljitvi za priznanje.