Rezanje z vodo

Voda ima moč, ki se izraža na različne načine. Vsem je znana rušilna moč tekočih voda, nekoliko manj pa je znano, da vodo uporabljamo tudi za rezanje različnih vrst materialov.

Tehnologija rezanja z vodnim oziroma natančneje abrazivnim vodnim curkom (AVC, angleško waterjet) deluje po principu potiskanja vode in delcev trdnega abrazivnega peska pod visokim tlakom skozi šobo majhnega premera. Pri tem nastane curek, ki ima večkratno hitrost zvoka in veliko koncentracijo energije na majhni površini, kar na rezanem materialu naredi natančen, tanek, čist rez brez temperaturno prizadetega območja ali mehanskih napetosti.

Ena glavnih značilnosti rezanja z AVC je, da se z njim se lahko režejo praktično vse vrste materialov (kovine in njihove zlitine, kamen, granit, keramika, steklo, kompozitni materiali, umetne mase …) poljubnih oblik in debelin vse tja do 150 milimetrov in celo več, zato je področje uporabe AVC široko in zajema kovinskopredelovalno, gradbeno, lesno industrijo, kamnoseštvo, keramičarstvo idr. Brez dodatka abrazivnih zrn in v posebnih pogojih pa se lahko uporablja tudi v prehrambni industriji in medicini. V praksi se uporablja predvsem za rezanje izdelkov majhnih serij in kompliciranih oblik, z vpeljavo večosnih strojev CNC pa tudi za rezanje različnih kompliciranih tridimenzionalnih oblik, npr. turbin.

Cenovno je obdelava AVC nekoliko dražja od konkurenčne laserske obdelave, a omogoča rezanje večjega spektra različnih materialov in večjih debelin. Poudariti je treba, da je tehnologija rezanja z abrazivnim vodnim curkom okolju prijazna, saj med postopkom rezanja ne uhajajo prašni delci, ne nastajajo nevarni odpadki, poraba vode pa je zelo majhna.