Kulturno-umetniško društvo Pirniče je Petru Militarevu ob osemdesetem rojstnem dnevu podarilo Ostrovrharjevo listino. Izročil mu jo je Janez Škof. / Foto: Primož Pičulin

Srečni dnevi so se nadaljevali

Peter Militarev, umetniški vodja pirniškega gledališča, je praznoval osemdeseti rojstni dan. V KUD Pirniče so se mu poklonili ob svetovnem dnevu gledališča z dogodkom Ves svet je oder.

Peter Militarev, rodil se je 6. januarja 1939, je zagotovo eden najbolj priljubljenih režiserjev, ki delujejo na gorenjskih ljubiteljskih gledaliških odrih. V svoji dolgoletni karieri se je razdajal tudi po različnih koncih Slovenije in v zamejstvu, vselej pa je ostajal zvest svojim Pirničam in domačemu Odru treh herojev (OTH). Z gledališčem se je prvič srečal kot igralec v igri Tinče in Dinče leta 1946, ko mu je bilo sedem let. Od tedaj je stalen član KUD Pirniče. Igranje je bilo na neki način že prej prisotno v njegovi družini. Mama je bila upraviteljica šole in je po drugi svetovni vojni režirala nekaj predstav.

Predstava Srečni dnevi je bila njegova prva predstava, ki jo je leta 1959 postavil na oder. »Srečni dnevi so se od tedaj redno nadaljevali in sledilo je bogato obdobje, ko smo ustvarili gledališče OTH s skupino, ki je bila uveljavljena tako pri nas kot v Evropi,« je povedal Militarev, ki je življenje nedvomno posvetil gledališču, saj samo v Pirničah beleži 160 gledaliških režij. »Gledališče mi pomeni – ne morem reči vse – znotraj ene poti pa veliko. Od razmišljanja, soustvarjanja, delanja osebe same. Je tudi borba s svetom, ljudmi in samim seboj,« pravi Militarev in doda: »Življenje umetnika je včasih lahko nevarno. Predvsem kar se tiče družine in tudi okolice, ker si v določenih trenutkih prepuščen sam sebi.« Peter Militarev se je ves čas gledališkega udejstvovanja ukvarjal tudi z gledališčem otrok in očitno je, da je mladim bodočim gledališčnikom vzor. »Na delavnicah na otroke prenašam vrednote osebnosti, komunikacije in vrednotenje pojma jezika. Poskušam jim pojasniti, kaj jezik je, saj jezik ni le beseda, je misel – in to je tisto, kar želim vzbuditi pri mladih.« Militarev otroških predstav nikoli ni režiral sam. »Mlade sem le vodil in to so predstave, ki so nastale iz njih samih.«

Ob svetovnem dnevu gledališča in v počastitev Petra Militareva je konec marca na odru pirniškega gledališča OTH nastopilo 15 igralcev, tako diplomiranih kot ljubiteljskih, med njimi Janez Škof, Alenka Bole Vrabec, Urška Hlebec, Andrej Kurent, Nadja Strajnar Zadnik in drugi. Uprizorili so odlomke predstav, ki jih je v svoji dolgoletni karieri režiral Peter Militarev, in s tem v eni predstavi prikazali pregled njegovega preteklega dela. Ob osemdesetem življenjskem jubileju je Kulturno-umetniško društvo Pirniče Petru Militarevu podarilo njihovo najvišje priznanje Ostrovrharjevo listino. »Spal ne bom, še me boste videli. Že razmišljam o naslednjem projektu, ki ga bomo soustvarili skupaj z našimi najmlajšimi,« je še zaupal Peter Militarev.