Fotografija Darinke Lukanc, stanovalke v Domu Petra Uzarja v Tržiču, ki nastopa v filmu / Foto: arhiv DPU Tržič

Ne pozabi name

V ljubljanski Kinoteki je bila premiera ganljivega filma o življenjskem svetu človeka z demenco, ki je bil posnet v Domu Petra Uzarja v Tržiču.

Avtorski film Ne pozabi name je dokumentiral dan človeka z demenco, ki živi v domu za starejše občane. V Domu Petra Uzarja v Tržiču in njegovi okolici sta se v zadnjih letih na podlagi izobraževanj in celostne oskrbe stanovalcev z demenco razvila drugačno razmišljanje in drugačen odnos, ki spoštuje pravice stanovalcev in ohranja njihovo dostojanstvo. Film avtorja Sanjina Švajgerja prikazuje običajen dan v enoti Deteljica, ob tem pa razkriva mrežo odnosov, ki so se spletli med stanovalci, med stanovalci in zaposlenimi kot tudi med svojci in zaposlenimi. Kako se pogovarjati s človekom z demenco, kako ga pomiriti, pripovedujejo izpovedi ekipe, ki dela kot stalna ekipa na enoti. »Tisti, ki so film že videli, pravijo, da je zares ganljiv, avtentičen, dokumentaren in da kot prvi v Sloveniji omogoča začutiti življenje človeka z demenco. Omogoča vstop v njegovo razmišljanje, njegove spomine, po drugi strani pa vstopiti v svet ljudi, ki skrbijo za ljudi z demenco. Film v ospredje postavlja življenjski svet človeka z demenco. Ne pozabi name, četudi sem jaz pozabil nate, četudi ne vem, da si moj otrok. Ne pozabi name kot na otroke, ki trpijo, ko se jih starši ne spomnijo več in ne pozabi name, na vse ljudi, ki skrbijo za človeka z demenco,« je povzela dr. Anamarija Kejžar, v. d. direktorice Doma Petra Uzarja Tržič.

Dom Petra Uzarja Tržič ni edini dom, kjer razvijajo kakovostno in celostno oskrbo stanovalcev z demenco, je pa, kot dodaja Kejžarjeva: »Tudi sporočilo ljudem z demenco, ki živijo v domačem okolju in za tiste, ki skrbijo zanje, da tudi človek z demenco še vedno lahko ohrani dostojanstvo in svobodo gibanja. Še vedno si lahko ti ti, čeprav so določeni spomini odšli.« Ideja za film je nastala ob snemanju prikaza socialnih inovacij v socialnih zavodih pred dvema letoma. Posneti film, ki bo odražal dejansko življenje in ne bo umetno narejen, pa je bil glede na dejstvo, da so snemali v enoti demence v čisto vsakdanjem ritmu in ekipi, poseben izziv.