Brez strehe nad glavo

Da smo Slovenci narod prostovoljcev, se je izkazalo že mnogokrat. Prostovoljni gasilci, krvodajalske akcije, zbiranje hrane za pomoči potrebne … je le nekaj področij, ki so usidrana v našem sistemu. Med takšna sodijo tudi gorski reševalci. Država poskrbi za njihovo opremo in izobraževanje, za svoje delo pa ne prejmejo niti evra. V gore se nesebično na pomoč podajajo že desetletja, v svojem prostem času, ponoči, v slabem vremenu. A kot je žal pri nas vse prepogosto, morajo v primeru kakršnih koli težav prostovoljci pri nas računati na pomoč dobrih ljudi.

V težavah so se letošnje leto znašli kamniški gorski reševalci. »Danes se na vas obračamo s prošnjo za pomoč in upamo, da nam boste pomagali po svojih najboljših močeh. Z vami sicer sodelujemo predvsem na preventivnem področju, ko s svojimi nasveti za varen obisk gora pomagamo informirati vaše bralce, sledilce, gledalce ... Tokrat pomoč potrebujemo mi sami in vas iskreno prosimo, da novico posredujete v javnost. Namreč le z obveščeno javnostjo bomo lahko dosegli nameravano,« so se pred dnevi obrnili na novinarje. Ostali so namreč brez strehe nad glavo, za nakup zemljišča in ureditev primerne stavbe pa potrebujejo toliko denarja, da brez donacij ne bo šlo. Zato so organizirali dobrodelni koncert in odprli posebni bančni račun, s tem pa bodo reševali stvari, ki bi jih že davno morala rešiti država.

Krivično bi bilo sicer zatrditi, da sta lokalna skupnost, predvsem pa država, ki je za to tudi pristojna, v tem primeru stali križem rok. Prostorska problematika kamniške gorske reševalce spremlja že vrsto let in vsaj pet let se že ve, da bodo s 1. januarjem letos morali na svoje. Občina je iskala primerno lokacijo, skladno s prostorskimi načrti, a jim je ni uspelo najti pravočasno. Država jim je preko Uprave RS za zaščito in reševanje posodila štiri zabojnike za začasno ureditev prostorov, a ključne stvari – nakup zemljišča, ureditev prostora za pristajanje helikopterja ter za delo in skladišče primerno stavbo – bodo morali gorski reševalci urediti, predvsem pa plačati sami.

Klic na pomoč kamniških gorskih reševalcev je v javnosti hitro zaokrožil, in čeprav med komentarji najdemo veliko takšnih v stilu »naj že enkrat uvedejo zavarovanje in naj ne rešujejo več brezplačno, pa takšnih težav ne bo«, sem prepričana, da se ljubitelji gora in prostovoljstva te dni ne bodo ozirali na politiko, zakone in dejstva, kaj bi moralo biti drugače, pač pa bodo po svojih močeh priskočili na pomoč, kot je pri Slovencih navada – tokrat gorskim reševalcem. In tako je tudi prav, saj tudi oni vseskozi nesebično pomagajo.