Večji del dogajanja v romanu Visoška kronika je postavljeno v Tavčarjev dvorec na Visokem.

Praznujejo s skrinjo zlatnikov

Letos mineva sto let od objave zgodovinskega romana Ivana Tavčarja Visoška kronika. Jubilej bodo v Občini Gorenja vas - Poljane v sodelovanju s Kulturnim društvom dr. Ivana Tavčarja Poljane zaznamovali z več dogodki pod skupnim naslovom 100 let Visoške kronike – vest na preizkušnji. Sočasno poteka tudi obnova dvorca na Visokem.

Zgodovinski roman Visoška kronika, ki je leta 1919 začel izhajati kot podlistek v Ljubljanskem zvonu, je bil zasnovan kot trilogija, a je Ivanu Tavčarju pred smrtjo uspelo dokončati le prvi del. V romanu popisuje kroniko rodbine Kalan, ki je stoletja gospodarila na Visokem, obenem pa obravnava tri zgodovinske teme – preganjanje čarovnic in protestantov ter tridesetletno vojno.

Zgodovinski roman Visoška kronika je Ivan Tavčar objavil leta 1919 v dvanajstih nadaljevanjih v Ljubljanskem zvonu. V njem je v obliki kronike popisal zgodovino rodov gospodarjev na Visokem. Stoletnico Visoške kronike bodo v občini zaznamovali z vrsto dogodkov, osrednji bo uprizoritev Visoške kronike v režiji Jerneja Lorencija na Visokem v izvedbi SNG Drama Ljubljana. Loški muzej bo stalno muzejsko zbirko v dvorcu letos obogatil še z zbirko o Visoški kroniki, enega od vrhuncev praznovanja bo predstavljala še uprizoritev Visoške kronike v poljanskem narečju, ki jo pripravlja Kulturno društvo (KD) dr. Ivan Tavčar Poljane. Za simbol praznovanja so izbrali repliko Polikarpove skrinje, ki so jo napolnili s čokoladnimi zlatniki, s katerimi si bo lahko postregel vsak obiskovalec dvorca. Skrinjo, polno zlatnikov, pa so izkoristili tudi za prvoaprilsko potegavščino, saj naj bi jo v ponedeljek našli ob gradbenih delih, ki ta čas potekajo v dvorcu.

Pri pripravi dogodkov, s katerimi bodo zaznamovali stoletnico Visoške kronike, se je zbrala ista ekipa, ki je pred dvema letoma poskrbela za uspešno praznovanje stoletnice Cvetja v jeseni. Dogodke so tokrat razporedili prek celega leta, bogato dogajanje pa se obeta zlasti v maju in juniju, je razložila predsednica projektne skupine za pripravo prireditev ob obletnici Milena Alič in dodala, da si želijo na ta način Visoko predstaviti ne samo kot mesto dogajanja zgodbe, ampak tudi kot zanimivo destinacijo za turiste, raziskovalce, zgodovinarje in vse, ki čas radi preživljajo v naravi. V pripravo praznovanja bodo poskušali vključiti vsa društva in šole v kraju. Vse svoje letošnje delovanje so stoletnici izhajanja Visoške kronike posvetili tudi v KD. dr. Ivan Tavčar Poljane. Pod njihovim okriljem se bosta odvila dva najpomembnejša dogodka, igra Visoška kronika v poljanskem narečju in gostovanje ljubljanske Drame z njihovo uprizoritvijo Visoške kronike na visoški domačiji. Verjamejo namreč, da je prav Visoko najbolj »naravno« prizorišče za to predstavo. »Tukaj je verjetno nastajal sam roman, tukaj poteka velik del dogajanja Visoške kronike, prav tukaj se prepletajo usode njenih ključnih protagonistov,« je poudaril predsednik društva Goran Šušnjar in dodal, da bo vse to zagotovo prispevalo k posebnemu umetniškemu doživetju predstave. Domačin Andrej Šubic pa je pripravil še dramatizacijo Visoške kronike z besedilom v poljanskem narečju. Po besedah Gorana Šušnjarja je že zbral ekipo več kot tridesetih nastopajočih, s katero že tri mesece vadijo. Dogovorili so se že glede scenografije, skoraj pripravljeni so že tudi kostumi za nastopajoče. Premiero načrtujejo v drugem tednu junija, predstava ljubljanske drame na Visokem pa bo na večer najdaljšega dne v letu, 21. junija.

Dogajanje v romanu je postavljeno v 17. stoletje, pri čemer se večji del zgodbe odvija na Tavčarjevem dvorcu na Visokem. Pred leti se je občina Gorenja vas - Poljane lotila postopne obnove dvorca, v katero je doslej po besedah župana Milana Čadeža vložila že milijon evrov. Še posebno obsežne prenove, v okviru katere bodo uredili prostore za novo kavarno v pritličju in celotno kletno etažo, so se lotili lansko jesen. Naložba bo vredna okrog 350 tisoč evrov. »V minulih letih smo delali s kratkimi in zanesljivimi koraki, zadnjega pol leta pa je bil korak daljši in bolj naporen, zato se bomo morali v prihodnje malo ustaviti, da nam ne poide sapa,« je razložil župan. Že jeseni so se lotili sanacije temeljev in statično ojačali zidove, uredili toplotno in hidroizolacijo ter poskrbeli za odvodnjavanje meteorne vode. Ta čas nadaljujejo dela v kleti, ki bi jo v prihodnje prav tako radi napolnili z vsebino, povezano z dolgoletnimi gospodarji domačije Kalani. »Tako posestvo namreč ni nastalo samo s poljedelstvom, za to je bila potrebna še dodatna gospodarska dejavnost; v primeru visoške domačije je bil to nakup in nadaljnja preprodaja vina,« je pojasnil Čadež in dodal, da zato razmišljajo, da bi v kleti uredili vinoteko in pivnico, kar pa bo odvisno od dodatnih sredstev predvsem ministrstva za kulturo, saj je domačija kulturni spomenik državnega pomena. Občina je namreč doslej v obnovo dvorca vlagala predvsem lastna sredstva, sploh zadnja prenova pa je bila precej zahteven finančni zalogaj. Glavno pridobitev zadnje prenove predstavlja kavarna v pritličju, ki bo svoja vrata predvidoma odprla maja. V njej bodo lahko naenkrat sprejeli več kot petdeset gostov in bo tako predstavljala izhodišče za oglede celotne Poljanske doline tudi za večje organizirane skupine.

Z ureditvijo kavarne bo pritličje dvorca v celoti prenovljeno in oživljeno, saj so že pred časom v njem poleg poročne dvorane uredili tudi tri stalne muzejske zbirke, posvečene zgodovinskemu in stavbnemu razvoju visoške domačije, Kalanovi rodbini ter zbirki Ivana in Franje Tavčar, na ogled pa je tudi še delujoča Kalanova črna kuhinja. Omenjene zbirke bodo ob letošnji stoletnici začetka izhajanja romana dopolnili še z zbirko o Visoški kroniki, je pojasnila Marija Demšar iz Loškega muzeja Škofja Loka. Del te zbirke je tudi replika znamenite Polikarpove skrinje z zlatniki, ki jo je po avtohtoni skrinji, ki jo hrani Loški muzej, izdelal mojster Andrej Gladek.