Glasba za družino Khisl

Zasedba Ansambel viol da gamba musica cubicularis bo izvajala glasbo, ki so jo na prehodu iz 16. v 17. stoletje skladatelji pisali za družino Khisl.

Kranj – Ob obsežni razstavi o družini Khisl, ki je ta čas na ogled v Gorenjskem muzeju v dvorcu, ki je bil v preteklosti v posesti omenjene družine, so v muzeju pripravili številne spremljevalne dogodke. Eden izmed njih je tudi predstavitev glasbe, ki so jo skladatelji nekoč pisali za člane družine Khisl. Na koncertu stare glasbe jo bo v torek, 9. aprila, ob 19. uri v gradu Khislstein predstavila mednarodna zasedba Ansambel viol da gamba musica cubicularis, ki jo poleg Domna Marinčiča sestavljajo še Christoph Prendl, Tore Eketorp, Christoph Urbanetz in Cristiano Contadin. Zasedba s petimi violami da gamba izvaja madrigale, canzonette, motete, kanone in ricercarje iz sedmih zbirk, ki so izšle med letoma 1574 in 1615 v Benetkah in so bile posvečene članom družine Khisl. Na podlagi izvirnih tiskov so nastale nove transkripcije in večina skladb bo zazvenela prvič po več stoletjih.

Gre za sedem od devetih tiskov, ki so jih različni avtorji (Michael Praetorius, Philippe de Duc, Pietro Antonio Bianco, Matthia Ferrabosco, Angelo Barbato, Lodovico Balbi, Romano Michieli, Claudio Merulo) posvetili članom družine Khisl. »Izpustil sem le dva, ki sta delo Giacoma Gorzanisa, ker sta bolje znana in več izvajana. Zbirke so izhajale v obdobju štiridesetih let (1574–1615) in že število avtorjev zagotavlja raznoličnost. Daleč najbolj znan med skladatelji je slavni beneški organist Claudio Merulo,« o glasbi, ki jo zasedba izvajala, pove Domen Marinčič in dodaja: »Tiski so zdaj v raznih knjižnicah po Italiji, Nemčiji, na Švedskem in Poljskem. Bili so seveda že zdavnaj popisani in že dolgo je znano, da so bili posvečeni članom družine Khisl. A večinoma niso na voljo v sodobnih edicijah, zato sem za koncert pripravil nove transkripcije na podlagi izvirnih tiskov. Fotografije izvirnikov so zdaj, z eno izjemo, na voljo na spletu, na spletnih straneh ustreznih knjižnic.« Marinčič je na novo prepisal prav vse skladbe, ki jih bodo izvajali. Z redkimi izjemami je to glasba, namenjena tri- do petglasnemu pevskemu ansamblu, a znano je, da so takšen repertoar izvajali tudi z glasbili. Kot je povedal, so viole da gamba še posebno primeren, tudi zgodovinsko ustrezen medij. Spored bodo dopolnili s plesi nemškega zgodnjebaročnega mojstra Michaela Praetoriusa.

Ansambel deluje od leta 2004 in se posveča izvajanju starejše glasbe na ustreznih zgodovinskih glasbilih in v svoje sporede pogosto vključuje manj znana in še neobjavljena dela, tudi operne arije iz arhiva grofov Attems iz Slovenske Bistrice, dialoge iz arhiva koprske stolnice, duhovno glasbo iz novomeškega frančiškanskega samostana in koncerte iz ptuj­ske zbirke.