Skupinska fotografija izletnikov v velenjskem parku, v katerem je tudi Titov spomenik, postavljen leta 1977 / Foto: Grega Flajnik

Višave Šaleške doline

Nedavni Glasov izlet v Šaleško dolino je bil na visoki ravni: izletniki so bili na vrhu Termoelektrarne Šoštanj, povzpeli so se na velenjski grad in se ustavili na kmetiji Lamperček na Vinski Gori.

Cilji izleta v Šaleško dolino so bili dobro izbrani. Izletniki so najprej obiskali nekdanje središče usnjarske industrije in drugo največje mesto Šaleške doline Šoštanj, ki je postalo po drugi svetovni vojni eden najpomembnejših energetskih središč Slovenije. V Termoelektrarni, poznani pod imenom Teš, so Gorenjce z veličino in pomembnostjo tega slovenskega energetskega giganta, ki z močjo blizu 780 MW proizvede nad tretjino, v kriznih časih pa tudi do polovice v Sloveniji potrebne električne energije, seznanili Matjaž Posinek, Sebastijan Selan, Robert Brglez in Franc Arlič. Dvigalo jih je potegnilo na vrh 127 metrov visokega parnega kotla, od koder je enkraten pogled na Šaleško dolino z jezeri, ki so nastali na zaradi rudarjenja spodkopani ugreznjeni zemlji. Prvi štirje bloki, prva dva sta bila zgrajena leta 1956, ne obratujeta več. Aktivni sta petica in šestica. Debata o potrebnosti ali nepotrebnosti Teša, še posebej leta 2015 zgrajenega šestega bloka, tokrat ni bila aktualna. Izletnike je prevzela veličina objekta.

Druga postaja je bilo mesto Velenje, zgrajeno po drugi svetovni vojni na pobudo takratnega legendarnega župana Nestla Žganka, ki je znal in si upal tudi najvišjim predstavnikom tedanje države kaj pikrega povedati v obraz. Želel je zgraditi svetlo, prijazno in odprto mesto, saj so imeli rudarji teme in utesnjenosti pod zemljo dovolj. Vodička Barbara Kelher je izletnike s knapovsko ognjevitostjo spremljala skozi mesto, tudi do skoraj deset metrov visokega in leta 1977 postavljenega kipa nekdanjega jugoslovanskega voditelja Josipa Broza - Tita. Po njem se je mesto do leta 1990 tudi imenovalo, kipa pa si mesto ne dovoli vzeti! Sledil je vzpon na obnovljeni 750 let star velenjski grad, v katerem je od leta 1957 naprej muzej z največjo atrakcijo, afriško razstavo. Ta je zapuščina na češkem rojenega kiparja, svetovnega popotnika in etnologa Františka Foita in soproge Irene, ki jima je po begu iz Konga, kjer sta živela več kot dvajset let, Velenje ponudilo dom, v zameno pa dobilo enkratno zbirko. Vodnici po gradu sta bili Barbara Paulovič in Andjelina Jukič.

Po kosilu v restavraciji Jezero ob Velenjskem jezeru je bilo šaleško potovanje pod vodstvom Glasovega Grega Flajnika sklenjeno z obiskom turistične kmetije Lamperček na Vinski Gori, kjer na okrog 14 hektarih zemljišča gojijo blizu dvesto divjadi, gostom pa postrežejo z domačo hrano, posebej divjačinsko.