Teodor Žepič je bil imenovan za v. d. generalnega direktorja kliničnega centra v Ljubljani. / Foto: Gorazd Kavčič (arhiv GG)

Žepič vodi klinični center

Nekdanji kranjski bankir Teodor Žepič je začasno prevzel vodenje ljubljanskega kliničnega centra. Odstopil je predsednik Državne revizijske komisije Borut Smrdel.

Klinični center začasno vodi Teodor Žepič

Vodenje ljubljanskega kliničnega centra je po odhodu Aleša Šabedra na čelo ministrstva za zdravje začasno prevzel Kranjčan Teodor Žepič, nekdanji predsednik uprave Hranilnice Lon, nazadnje pa poslovni direktor pediatrične klinike. Svet UKC Ljubljana ga je za vršilca dolžnosti generalnega direktorja potrdil v torek. Po besedah predsednika sveta zavoda Jožeta Golobiča je bil Žepič prva izbira za vodenje kliničnega centra, med drugim tudi zaradi rezultatov na pediatrični kliniki, ki so bili lani boljši od načrtovanih, čeprav še vedno v rdečih številkah, poleg tega se je izboljšala tudi klima med zaposlenimi. Žepič je dejal, da je še prezgodaj za odgovor na vprašanje, ali se bo prijavil na razpis za generalnega direktorja. Izbirni postopek za novega generalnega direktorja s polnim mandatom naj bi se začel še ta mesec.

Načelnica generalštaba danes poroča Pahorju

Načelnica Generalštaba Slovenske vojske generalmajorka Alenka Ermenc bo danes predsedniku republike in vrhovnemu poveljniku obrambnih sil Borutu Pahorju poročala o pripravljenosti Slovenske vojske za leto 2018. Pisno poročilo je sicer predsedniku že predhodno posredoval obrambni minister Karl Erjavec. Ermenčeva je bila sicer marca zaradi bolezni dlje časa v domači oskrbi, kar je v medijih sprožilo ugibanje, ali so ji šteti dnevi na čelu Slovenske vojske, ker naj bi izgubila podporo vladajoče koalicije. Z ministrstva za obrambo so odgovorili, da je Ermenčeva v dobri delovni kondiciji in brez zdravstvenih omejitev opravlja dolžnost načelnice, minister Erjavec pa je zatrdil, da o njeni menjavi ne razmišlja. Tudi Pahor je sporočil, da si ne predstavlja, da bi v letu dni prišlo še do tretje zamenjave na vrhu vojske.

Odstopil prvi revizor

Predsednik Državne revizijske komisije Borut Smrdel je v sredo državni zbor obvestil, da odstopa s svoje funkcije, na katero so ga imenovali septembra 2012. »Ko sem bil imenovan na navedeno funkcijo, sem iskreno verjel, da za njeno opravljanje zadostujeta strokovno znanje in poštenje. Moje razmišljanje je bilo, ko se sedaj oziram nazaj, naivno,« je zapisal v odstopno izjavo. Kot je še pojasnil, se ob nastopu funkcije ni zavedal, da je »dandanes popolnoma sprejemljivo, da se poskuša s ciljno usmerjenimi PR-kampanjami redno vplivati na delo neodvisnih državnih organov in na njihovo odločanje« in »da je povsem sprejemljivo v položaju, ko je s strani neodvisnega državnega organa ugotovljeno nezakonito ravnanje, kot odgovornega za ta položaj prikazati organ, ki je nezakonitost razkril, ne pa tistih, ki so ravnali nezakonito«.

Interventnega odvoza še ne bo

Ministrstvo za okolje in prostor ne bo oddalo javnega naročila za interventni odvoz nakopičene odpadne komunalne embalaže in odpadnih nagrobnih sveč v treh od skupno petih opredeljenih sklopov javnega naročila. V roku, ki ga je večkrat podaljšalo, namreč ni prejelo nobene ponudbe, in sicer za odvoz odpadne embalaže na zahodu države (t. i. območje C), kamor sodi tudi gorenjska regija, ter za odvoz odpadnih nagrobnih sveč na vzhodu države (v območjih A in B). Na ministrstvu se zdaj že pripravljajo na objavo novega javnega naročila. Zakon o interventnem odvozu odpadne embalaže in nagrobnih sveč je sicer najvišjo ceno za odvoz odpadne embalaže postavil pri 120 evrih na tono, za odvoz sveč pa pri 200 evrih na tono. Že ob sprejemu zakona je bilo slišati pripombe, da sta ceni prenizki, še posebej za izvedbo interventnega odvoza iz oddaljenih krajev. Nanj sicer čaka 13.700 ton odpadne mešane embalaže in 695 ton odpadnih nagrobnih sveč.

Obsodili Bavčarja in Šiška

Zadnji teden sta pri nas odmevali dve sodbi. Okrožno sodišče v Kopru je nekdanjega predsednika uprave Istrabenza Igorja Bavčarja za zlorabo položaja in oškodovanja družbe zaradi terminskega nakupa delnic Intereurope v letu 2007 obsodilo na dve leti in pol zapora. Skupaj s prejšnjo obsodbo mu je izreklo enotno kazen sedmih let in petih mesecev zapora. Istrabenz naj bi delnice preplačal za 3,7 milijona evrov, je navedlo tožilstvo. Mariborsko okrožno sodišče pa je ustanovitelja dežele Štajerske in Štajerske varde Andreja Šiška zaradi ščuvanja k nasilni spremembi ustavne ureditve obsodilo na osem mesecev zapora, soobtoženega Mateja Lesjaka pa na pogojno kazen.