Otroška in mladinska skupina KPŠHD Vuk Karadžić Radovljica / Foto: Gorazd Kavčič

Od Vardarja do Triglava

Dom krajanov na Visokem pri Kranju je gostil tradicionalno Območno srečanje folklornih, pevskih in godčevskih skupin manjšinskih etničnih skupnosti in manjšin v organizaciji kranjske izpostave Javnega sklada za kulturne dejavnosti.

Folklorna dejavnost skupin s svojim poustvarjanjem plesne, pevske, glasbene in druge duhovne dediščine ter z rekonstrukcijo tradicije s svojimi kostumi in glasbili pomembno bogatijo področje naše kulturne zapuščine. Na odru dvorane Doma krajanov na Visokem se je tokrat predstavilo štirinajst nastopajočih skupin, program pa je povezoval Peter Šalamon. S svojimi folklornimi skupinami, od otroških do veteranskih, ter pevskimi in glasbenimi skupinami so sodelovali člani naslednjih društev: KD Brdo Kranj, SKPD Sveti Sava, KPŠHD Vuk Karadžić Radovljica, MKD Sv. Ciril in Metod in SKD Petar Kočić.

Kot ugotavlja etnomuzikologinja in etnokoreologinja Vesna Bajić Stojiljković, ki je skupaj z Nevo Trampuš strokovno spremljala nastopajoče – skupaj bosta izbrali najboljše, ki se bodo uvrstili na regijsko srečanje, kulturno-umetniška društva manjšinskih etničnih skupnosti postajajo čedalje bolj prepoznavni kulturni in izobraževalni centri v Sloveniji. Ustanovljena so bila z namenom ohranjanja lastne tradicije in kulture. Pri nas skorajda ni regije, kjer ne bi delovalo vsaj eno manjšinsko društvo. Njihovo kulturno udejstvovanje v lokalnem okolju je izrednega pomena, ne samo za manjšine, temveč tudi za lokalno prebivalstvo. Skozi njihove pestre aktivnosti lokalno prebivalstvo spoznava različnost kultur, s katerimi živi. Ravno zaradi velikega števila pripadnikov različnih manjšin so kulturna društva izredno dragocena oblika njihovega organiziranja in vključevanja v družbo. Spodbujanje delovanja manjšinskih folklornih skupin je prepoznal tudi Javni sklad za kulturne dejavnosti RS: v okviru območnih in regijskih srečanj slovenskih folklornih skupin vselej sodeluje manjšinska skupina iz lokalnega območja, že več kot desetletje pa srečanja manjšinskih folklornih, pevskih in godčevskih skupin postajajo samostojna prireditvena oblika, ki poteka v petih regijah Slovenije, tudi na Gorenjskem.