Bi se že morali učiti GNULinux?

GNU/Linux in Windows sta operacijska sistema. Windows je plačljiv operacijski sistem in se je začel prodajati leta 1985. Prostodostopni in odprtokodni projekt GNU je svojo pot začel leta 1984. Leta 1992 je pridobil še svoje jedro oz. kernel po imenu Linux. To je bila zadnja manjkajoča komponenta za nastanek GNU/Linux, ki je v celoti zaščiten z licenco GPL.

Ta skrbi, da bo GNU/Linux vedno brezplačen in dostopen, kar že izkoriščajo najboljša svetovna podjetja. Amazon, Google, Facebook, Dell, IBM, Intel, AMD, Microsoft ... so odvisna od razvoja GNU/Linux. V boju za prevlado na trgu sponzorirajo razvoj tistih komponent GNU/Linux, ki jim zagotavljajo konkurenčo prednost. GNU/Linux ima torej zajamčen dolgotrajni razvoj in močno podporo s strani podjetij, ki potrebujejo tudi ogromno strokovnjakov za Linux! Na spletni strani, npr. https://careers.google.com/jobs/ vtipkajte iskalni niz “Linux” in preverite kopico razpoložljivih delovnih mest. So vaše sanje delati za Google? Potrebno se bo učiti GNU/Linux!

Microsoft se že zaveda, da je Windows izgubil bitko z GNU/Linux in zato gradijo nov operacijski sistem Azure, ki uporablja jedro Linux. Tako kot GNU/Linux! Direktor podjetja Microsoft zato popolnoma utemeljeno izjavlja: »Microsoft ljubi Linux.«

Uspeh GNU/Linux je razviden iz primerjave delnic podjetja Microsoft in podjetja Red Hat, ki distribuira GNU/Linux. Primerjavo lahko naredite sami preko spletne strani https://finance.yahoo.com, kjer primerjajte delnice MSFT in RHT. Opazili boste, da je Red Hat leta 2010 prehitel Microsoft in do danes že podvojil prednost. Jasno je torej, da se bomo v prihodnosti srečevali z GNU/Linux.

Razpoznavnost Windowsa se je začela, ko ga je tehnološki gigant IBM prednaložil na svoje najnovejše računalnike, IBM pa je leta 2018 za 34 bilijonov ameriških dolarjev kupil podjetje Red Hat. Gre za največji nakup programske opreme do sedaj.

Vprašanje je torej: Zakaj ne bi preklopili na GNU/Linux, ko pa to počno vsi giganti računalniške industrije?