Na razstavi si lahko ogledamo zelo raznolike oblikovalske rešitve za plakate, povezane s problematiko nasilja nad ženskami. / Foto: arhiv TAM-TAM Inštituta

Izbor plakatov Ni opravičila

V Galeriji Stolpa Škrlovec je na ogled razstava izbranih plakatov enajstega mednarodnega natečaja Plaktivat z naslovom Ni opravičila. Tema je bila tokrat nasilje nad ženskami.

Kranj – Že enajsto po vrsti komunikacijsko akcijo, tema tokratnega oblikovalskega natečaja je bila povezana s problematiko nasilja nad ženskami, je TAM-TAM Inštitut zasnoval v sodelovanju z nevladno organizacijo Društvo SOS telefon. Natečaj za oblikovanje mestnega plakata se je namreč dotaknil problematike med štirimi stenami in jo je prezrcalil na medij, ki zajema najširšo javnost. Cilj je bil poiskati vizualno sporočilo, ki bo na področju nasilja nad ženskami preseglo vsakdanja sporočila in hkrati opozarjalo na družbeno nesprejemljivost kakršne koli oblike nasilja nad ženskami, žrtvam partnerskega nasilja pa sporočalo, da je izhod iz nasilnega odnosa možen.

Na oblikovalski natečaj Plaktivat z naslovom Ni opravičila, ki se je sicer zaključil konec lanskega novembra, je bilo prijavljenih 336 del, kar je krepko preseglo število iz preteklega leta. Sodelovalo je 191 različnih oblikovalcev, umetnikov in agencij, od tega 61 iz Slovenije in 130 iz tujine. Dela so prispela iz 31 držav, med drugimi tudi iz Alžirije, Mehike, Tajske, Romunije, Kitajske, Irana, ZDA, Finske, Rusije, Poljske in Zimbabveja. Sedemčlanska strokovna žirija je za zmagovalnega izbrala plakat (Lj)ubil te bom avtorja Blaža Ritmaniča, ki ga je bilo do začetka marca moč videti tudi na več kot petsto TAM-TAMovih plakatnih mestih po vsej Sloveniji.

Del teh plakatov je na ogled v Galeriji Stolpa Škrlovec, izbor pa je pripravila Katja Ložar iz TAM-TAM Inštituta v sodelovanju z Layerjevo hišo: »Rdeča nit razstave je nesmrtna barvna trojica črna-rdeča-bela, lahko bi rekli sinonim za žalost-jezo-strah. Nekatere kreative z minimalnimi likovnimi elementi izražajo ekspresije brutalnosti, podobe trpljenja, druge v bolj detajlni, gosti pripovedni maniri prikazujejo zapiranja vase in srhljivi drget ogroženosti. Bistvo plakatov pa je tudi izpostavljena telefonska številka Društva SOS telefon 080 11 55 za pomoč žrtvam partnerskega nasilja. Ključ do rešitve je torej tu, v napravah, ki jih ne znamo več odložiti. Uporabimo jih tudi v tem primeru.« Plakati so na ogled še do konca tedna.