Namen projekta Zelemenjava je izmenjava viškov semen, sadik in zelišč.

Kranjska Zelemenjava

Zelemenjava, ki je prejšnji teden potekala na ekološki tržnici v Kranju, je gibanje za izmenjavo pridelkov naših vrtov. Temelji na druženju in prostovoljstvu ter pomembno prispeva k zdravi in lokalni samooskrbi.

Kranj – Kranjska Zelemenjava je potekala v sklopu projekta Četrtki ob vodnjaku, ki ga organizira Mestna občina Kranj z namenom oživljanja starega mestnega jedra. Četrtkova ekološka tržnica, s katero poudarjajo lokalno pridelano hrano, je bila odlična priložnost tudi za t. i. zelemenjavo oziroma izmenjavo zelenjave. »Zelemenjava je že nekaj let vseslovenska akcija, katere namen je na prostovoljen in brezplačen način spodbujati naravno pridelavo hrane in izmenjavo domačih, predvsem avtohtonih semen in sadik ter presežkov sadja in zelenjave. S tem namenom smo povabili ljudi, da prinesejo viške in jih zamenjajo s presežki od drugih vrtnarjev,« je povedala Vlasta Juršak iz Centra za trajnostni razvoj podeželja Kranj, ki tudi organiziralo stojnico Zelemenjave.

Andrej Zalokar, koordinator programa in izvedbe Četrtkov ob vodnjaku, je povedal, da si stojnico Zelemenjave želijo skozi vse leto. »Kranj z okolico je namreč vrtičkarska dežela. Vrtičkarji imajo velikokrat viške, za katere ne vedo, kako bi jih porabili. Zato vidimo priložnost, da tukaj viške med sabo izmenjajo,« je pojasnil. Tudi Valeriji Fišer iz Kranja, ki se je ustavila ob stojnici, se zdi ideja o projektu Zelemenjava zelo dobra. »Zelemenjava je super, saj ima marsikdo veliko semen, sadik, ki jih ne potrebuje in jih nima kam dati. Tu jih lahko zamenja in dobi druge. Tudi sama vrtnarim, saj se zavedam, da je doma pridelana hrana bolj zdrava, poleg tega pa grem še malo na zrak in naredim nekaj zase,« je povedala.