Ukrajinska babica Iryna Kolenchuk in njena snaha Darja Iuzan z rusko-ukrajinskimi dobrotami / Foto: Tina Dokl

Dobrote ukrajinske babuške

Po odločitvi, da vodenje uspešne družinske pekarne v Ukrajini prepusti mlajšemu sinu, je mojstrica peke Iryna Kolenchuk rusko-ukrajinske okuse pripeljala v Kranj, kjer živi njen starejši sin z družino.

Kranj je od konca februarja bogatejši za prikupno pekarno z rusko-ukrajinskimi dobrotami, prvo tovrstno pri nas. Pod imenom Babuškina pekarna jo je v starem delu mesta odprla mojstrica peke Iryna Kolenchuk iz Ukrajine. V mestu Rovno, od koder prihaja, slovi po odličnih pekovskih izdelkih, še zlasti sladkih dobrotah in tortah. Tam je pekarno odprla pred devetnajstimi leti; prvi dve leti je delala sama, sedaj pa tam zaposluje že blizu dvajset sodelavcev. Izdelke, za katere je prejela kopico nagrad, prodajajo v treh lastnih prodajalnah in dveh lokalih, z njimi pa zalagajo tudi druge trgovine. Dobro utečen družinski posel je že prepustila mlajšemu sinu Ilji in se pred slabimi štirimi meseci preselila v Kranj, kamor je pot pred dvema letoma pripeljala njenega starejšega sina Anatolija z družino.

»V Slovenijo sem prišla v podporo sinovi družini. Tu mi je zelo všeč, ljudje so prijazni in zelo dobrohotni. Za odprtje pekarne sem se odločila, ker želim, da bi tudi Slovenci spoznali moje izdelke. Ukrajinci jih zelo cenijo in mislim, da bodo všeč tudi vam,« nam je ob nedavnem obisku zaupala Iryna, s katero smo se pogovarjali ob pomoči v Ljubljani živeče Rusinje Evgenije Markež. »Končno, še nikjer v Sloveniji ni ruske pekarne oz. slaščičarne,« se je veselila naša priložnostna prevajalka.

Iryna je zadovoljna, da je odprtje minilo brez večjih birokratskih zapletov. Kranjsko pekarno je poimenovala po »babuški« oz. babici. Ukrajinska babica (ima že šest vnukov) svoje dobrote pripravlja po starih, preizkušenih receptih. Slavne pirožke jo je naučila peči mati. Gre za jed, zelo priljubljeno tako v Ukrajini kot tudi Rusiji, saj imata obe državi zelo podobno kulinariko. Pirožke prodajajo praktično na vsakem koraku in si jih marsikdo privošči kot hiter obrok. Seveda so tudi na policah Babuškine pekarne. Obstajajo slane in sladke različice z različnimi nadevi: tako sadjem kot tudi z zeljem, mesom, jajci in čebulo … Na podoben način pripravljajo piroge, njihove tradicionalne pite. »Pirožke in piroge so Rusi začeli pripravljati pred kakimi dvesto leti iz sestavin, ki so jih imeli doma na kmetijah: iz mleka, moke, zelenjave ..., bogatejši so dodali še meso. Vsak dan so dali drug nadev, da so popestrili jedilnik,« je razložila Markeževa.

Iryna Kolenchuk je povedala, da v Ukrajini poleg pirožkov marsikdaj postrežejo tudi juho, pri njih je še posebej priljubljena kokošja. Ukrajinci veljajo za sladkosnede in raje posegajo po sladkih pirožkih. V Babuškini pekarni zasledimo tudi kolače, ki so si jih Ukrajinci nekoč lahko privoščili zgolj v velikonočnem času, eklerje, šamrole, mamljive tortice pa tudi kruh z drožmi, tradicionalni ruski prigrizek bublike … Da obiskovalce zjutraj pričakajo sveži ročno narejeni izdelki, si ukrajinska babica nadene predpasnik ob devetih zvečer, v posteljo pa običajno leže šele okoli sedmih zjutraj. A ji ni težko, saj si želi, da bi bila Babuškina pekarna nekoč tako prepoznavna kot tista, ki uspešno deluje v Rovnu, mestu z okoli tristo tisoč prebivalci na zahodu Ukrajine.

Čim prej se želi naučiti slovenščine, zato se trudi čim več brati. V našem jeziku pa se že precej spretno sporazumeva njena snaha Darja Iuzan, ki je tu že nekoliko dlje in je prodajalka v Babuškini pekarni. Z možem Anatolijem imata sina in hčer, stara štiri in dve leti. Spoznala sta se v Darjini rodni Rusiji, kjer je Anatolij študiral osteopatijo. »V Kranju mi je zelo všeč, ker je majhen. Prej sem živela v velikem, milijonskem mestu Vladivostok. Tu je zelo mirno in varno,« je zadovoljna Darja.